• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2022 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

1. pôstna nedeľa 2022

Kázňový text: Ž 139,1-10

Ak ešte, bratia a sestry, pamätáte, preberali sme spolu sériu kázní s názvom Život v kocke. Je za tým jednoduchý obraz vzťahov, istôt a nádejí, na ktoré sa v živote spoliehame. Keď si predstavíte človeka, ktorý sa nachádza vo veľkej kocke, má okolo seba dohromady 6 stien a každá tá stena je obrazom niekoho, či niečoho, čo nám v živote pomáha.

Stena pod nami, teda podlaha, to sú rôzne zásady a princípy, na ktorých sme si postavili život. Máme nejaké pravidlá, podľa ktorých svoj život riadime a to nám pomáha mať určitú životnú stabilitu.

Stena pred nami sú naše očakávania, naše sny a túžby, ktoré by sme chceli dosiahnuť, ale aj naše nasmerovanie života a jeho ciele.

Stena za nami je naša minulosť. To je to, odkiaľ sme vyšli, ako sme boli vychovávaní, čo nás od detstva ovplyvňovalo a čo nás poznačilo. Dôležitou správou je, že v Božích očiach môže byť naša minulosť vymazaná a je podstatné to, kým sme a nie kým sme boli.

Stena po pravej strane to je naša najbližšia rodina a vzťahy s ňou a stena naľavo je širší okruh ľudí, ktorých stretávame a na ktorých vplývame a ktorí vplývajú na nás.

To, čo nám ostalo nevysvetlené z našej kocky, je stena nad nami. Ak by som to mal nazvať nejako neutrálne, tak je to duchovný svet. Nie sme len z mäsa a kostí a nie je to len nejaká matéria, ktorá nás obklopuje, ale je tu aj duchovný svet, ktorý vlastnými očami nevidíme. Aj ten potrebujeme k životu, vnímame jeho prítomnosť a potrebujeme ho rozvíjať.

Čo ma v poslednom čase najviac zaráža, je rozmanitosť toho, čo si ľudia pod duchovným svetom predstavia. Ako kresťania to nemáme veľmi komplikované, pretože duchovný svet pre nás predstavuje Boha, Božiu moc a Božie pôsobenie vo svete a potom všetko ostatné, čo proti Bohu stojí a s Bohom bojuje.

Dnešný človek si pod duchovnom predstaví všetko možné, len nie Boha. Rôzne energie, rôzne sily, geopatogénne zóny a vplyvy vesmíru, osud, karmu, šťastie, či nešťastie a k tomu mix ďalších svetových pohanských náboženstiev. Takže rozprávať o duchovnom svete je v dnešnej dobe zložité, hlavne pri niektorých ľuďoch.

Pozitívne je aspoň to, že úplne poprieť duchovný svet nie je možné ani dnešnému materialistickému človeku. Aj keď namiesto akceptovania existencie Boha, je pre nich jednoduchšie veriť v rôzne duchovné náhrady a energie, ktoré sú nekonkrétne a neosobné.

Je to jednoduchšie, pretože, ak veríte v nejakú vesmírnu silu, či energiu, ktorá v tomto svete pôsobí, nemáte voči nej žiadne morálne ani etické záväzky. Je to len nejaké duchovno, ktoré nič od človeka nečaká, nič nežiada, len nejako náhodne pôsobí.

Hovoriť „o duchovne“ ako o existencii Boha, ktorý je osobou, bytosťou, ktorej ide o vzťah s človekom je oveľa náročnejšie. Dá sa to jednoducho vysvetliť. Zájdete si do obchodu s amuletmi a kúpite si nejaký špeciálny kameň pre šťastie. Určite vám hneď v obchode vysvetlia, ako ho máte vždy nosiť a akú energiu to bude dodávať vášmu životu, pred čím vás dokáže ochrániť a aké šťastie vám zabezpečí. Ale ten kameň sa nebude hnevať, že ste si ho nezobrali na krk, nebude vám dávať pravidlá do života, nemá na vás a váš život žiadne očakávania. To je duchovný svet, ktorý sa ľuďom páči, pretože ho majú vždy pod kontrolou a majú pocit, že oni o ňom rozhodujú.

Viera v Boha je o čosi zložitejšia, je to iné duchovno ako len nejaká neosobná energia, či neosobná sila. A predovšetkým Boha nemá a nebude mať človek pod kontrolou. Je to presne naopak: Boh má pod kontrolou človeka. To je to najťažšie, čo sa dnešným ľuďom nechce akceptovať.

Duchovný svet áno, ale iba vtedy, keď o ňom ja rozhodujem, keď ja určujem pravidlá, keď som ja pánom. Pán Boh však takým duchovnom nie je. S vierou v Boha akceptujete Božiu zvrchovanú a neobmedzenú moc. S vierou v Boha prijímate, že Boh je ten, ktorý má v rukách váš život, rozhoduje o jeho začiatku a rozhoduje o jeho konci. S vierou v Boha akceptujete, že v jeho rukách sú vaše časy a raz príde moment, keď sa pred neho postavíte, aby ste vydali počet zo svojho života.

To je na tom Božom duchovnom svete najťažšie. Žiadna energia nás nebude súdiť ani brať na zodpovednosť, ale Pán Boh áno. Bude sa pýtať na to, prečo sme neakceptovali jeho vôľu? Prečo sme nerešpektovali jeho pravidlá? Prečo sme odignorovali veci, ktoré od nás žiadal? Prečo sme nežili tak, ako od nás očakával?

To je dôvod prečo dnešný človek je ochotný prijať nad sebou duchovný svet, ale nechce v ňom akceptovať Boha. A tak budú ľudia radšej veriť na amulety, ktoré prinášajú šťastie, na horoskopy, v ktorých im niekto nadiktuje, aký budú mať deň, alebo budú veriť v silu hviezd, či nejakej vesmírnej energie. Tam nie sú podstatné dobré alebo zlé veci, tam nie je žiadna zodpovednosť. Tam má všetko ten človek vo svojich rukách.

Ta šiesta stena nad nami predstavuje pre mňa jednoznačne Boha. Boha, ktorý sa nám dal spoznať skrze svoje slovo a nakoniec aj skrze svojho syna Ježiša Krista. Boha, ktorý nie je neznámy. Boha, ktorý má jasné požiadavky na človeka a ktorý s tým človekom chce mať blízky vzťah.

V tej našej kocke je to pekne rozdelené, máme tam hodnotové steny ako minulosť, budúcnosť a zásady života. Ale máme tam rovnako aj tri vzťahové steny. Vzťah s najbližšou rodinou, potom vzťah s ďalšími ľuďmi a nakoniec je to vzťah k Bohu. Toto všetko ten náš život obklopuje a chráni.

Predstavte si, že jedna z tých stien vám bude chýbať. Čo to s vašim životom urobí? Ako keby ste mali dom, ktorý je krásne vymaľovaný, zariadený, v zime vykurovaný, ale bude vám chýbať jedna z tých šiestich stien. Napríklad jeden bočný múr, alebo namiesto podlahy tam budete mať len hlinu, alebo ako je to najbežnejšie dnes v ľudských životoch, že chýba práve tá stena nad nami. Tá strecha, ktorá v podstate aj najviac toho človeka vo vnútri chráni. Z praktického pohľadu vám chýba ochrana pred poveternostnými podmienkami. Takže vám dnu prší, padá sneh, uniká vám teplo, prichádza zima a v lete vás príliš ohrieva slnko. Darmo máte všetky ostatné steny, keď kvôli tej jednej je váš život ohrozovaný a ničený.

Tá šiesta stena na našej kocke je vlastne ochrana nášho života, to je to naše bezpečie. A toto robí v našom živote Pán Boh. Tým, že v neho veríme a spoliehame sa na neho v živote, to nám dáva istotu. Darmo sa ľudia snažia tieto veci nejako zakryť, bez toho duchovna to nejde. Môžete si zadovážiť viac priateľov, mať väčšiu rodinu, ale to vás neochráni zhora. Ta diera do vášho života tak či tak ostáva.

Biblicky povedané: ...nie samým chlebom bude človek žiť, ale každým slovom, ktoré vychádza z úst Božích... Alebo povedané tak jednoducho slovami sv. Augustína: Stvoril si nás pre seba Pane a nespokojné je naše srdce, kým nespočinie v Tebe. To bol človek, ktorý v živote od mladosti vyskúšal všetko možné, až nakoniec došiel k tomuto záveru. Ten vnútorný nepokoj, tú túžbu v človeku, ten vnútorný hlad a hľadanie neuspokojíte ničím iným, len Bohom. Môžete to zaplátať na nejaký čas nejakými duchovnými náhradami, alebo si myslieť, že by to mohli nahradiť vzťahy s inými ľuďmi, ale nič z toho nebude trvácne. Takto sme boli jednoducho stvorení.

Touto témou som chcel skončiť to naše tematické kázanie. To duchovno je nakoniec to najdôležitejšie, pretože strecha všetko ostatné zakrýva. Ona je tou najdôležitejšou stenou, pretože všetky ostatné chráni.

Môže sa stať, že prídete o rodinu, môže sa stať že prídete o priateľov aj o nejaké svoje zázemie, stratíte istoty a môžete prísť aj o svoje zásady a budúcnosť pred vami nebude ružová, ale ak máte vzťah s Bohom, ak máte vieru v srdci, tak túto nesiete stále so sebou. Ona vás zakrýva, ona vás chráni.

Je to vidieť aj teraz na ľuďoch, ktorí utekajú pred vojnou z Ukrajiny. Opúšťajú rodinu, priateľov, svoje domovy a svoje zázemie a utekajú do neznáma. Najdôležitejšie je pre nich zachrániť si život a život svojich detí. Nie je toho veľa, čo si môžu zbaliť do pár tašiek a kufrov, ale ak majú vieru v Boha, nejdú sami.

Práve v tých najťažších okamihoch života si človek uvedomí, aké dôležité je to duchovno. Aký dôležitý je Boh a jeho blízkosť v živote. To bol dôvod, prečo som vybral k tejto téme slová známeho žalmu, v ktorom kráľ Dávid vysvetľoval, akú mu dodáva nádej to, že Boh je mu blízko, že ho preskúmal a poznal, že o ňom všetko vie a že je pri ňom na každom kroku.

Takúto blízkosť Boha nám všetkým, bratia a sestry, do tých nasledujúcich pohnutých dní prajem.

AMEN.

 

Piesne: Neopúšťaj ma... 85; 97; 82; 86; A 26; 656/11

Texty: 1M 2,15–17.3,1–7; R 5, 12 – 19; Ž 32, 1 – 11; Mt 4, 1 – 11

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

august 2022
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nasledujúce udalosti

nedeľa - 14. aug 2022 08:00 Drienovská Nová Ves
9. po Svätej Trojici
nedeľa - 14. aug 2022 09:30 Obišovce
9. po Svätej Trojici
nedeľa - 21. aug 2022 08:00 Kysak
10. po Svätej Trojici
nedeľa - 21. aug 2022 09:30 Obišovce
10. po Svätej Trojici
nedeľa - 21. aug 2022 11:00 Drienovská Nová Ves
10. po Svätej Trojici