• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2021 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

2. po Veľkej noci 2021

Kázňový text: 1Pt 1,24-25

Bratia a sestry, sme v nedeliach po Veľkej noci a ja by som v nich chcel rozobrať novú sériu piatich tém s názvom „OKLAMANÍ???“ Všetko sú to témy, ktoré súvisia s našim praktickým životom a dobou, v ktorej žijeme. Už podľa názvu série tušíte, že to bude o niečom, čím nás tento svet oklamal, alebo možno výstižnejšie povedané, stále klame. Je mnoho ľudí, ktorí týmto klamstvám veria a podriadili tomu celý svoj život. Niekedy je to jasne viditeľné, ale občas sa musíme zamyslieť, aby sme si to pri druhom človeku všimli. No, a samozrejme, že najdlhšie premýšľanie potrebujeme, aby sme si to všimli sami pri sebe.

Oklamaní??? A k tomu 5 tém:

  1. Keď sláva a bohatstvo je všetko
  2. Keď sa človek stane bohom
  3. Keď Boh od teba nič nechce
  4. Keď sa život tvári, že niet smrti
  5. Keď neexistuje peklo, iba nebo

Všetky tie témy v sebe nesú otázku z úvodu: Oklamaní? Ten otáznik je tam preto, aby sme rozmýšľali predovšetkým sami nad sebou a skúmali svoj život. Dali sme sa oklamať? Patríme k množstvu tých, ktorí sú oklamaní? Možno vám pri každej z tých tém napadne konkrétny príklad a konkrétny človek, ale nejde mi o ohováranie niekoho, skôr o to, aby sme skúmali samých seba. Ak pri sebe zbadáme, že sme oklamaní, aby sme sa zastavili a snažili nájsť nejaké východisko.

Dnešné naše uvažovanie začíname pri téme, keď sláva a bohatstvo je všetko.

TEXT: Lebo všetko telo je ako tráva, všetka jeho sláva ako kvet trávy: uschla tráva, opršal kvet, ale slovo Pánovo zostáva naveky. (1Pt 1,24-25)

Možno máte pocit, že práve táto oblasť sa nás vôbec netýka. Nikto z nášho zboru sa neobjavuje na stránkach časopisov a naše mená sa neobjavujú ani v rebríčkoch najbohatších ľudí sveta, takže sa zdá, že táto téma nebude náš problém. Ale uvedomme si, že toto sa netýka iba slávnych a bohatých ľudí, ale aj tých, ktorí slávni a bohatí chcú za každú cenu byť.

Tá túžba byť niekým, mať úctu iných, byť stredobodom pozornosti, vynikať v niečom a mať viac, ako ostatní, je v každom jednom človeku. Biblia hovorí, že, keď diabol dal Eve ponuku, že môže byť ako Boh, bez váhania ju prijala a po nej aj Adam. Chceme byť viac, ako v skutočnosti sme. Spomeňme iný príklad, ako matka synov Zebedeových žiadala Ježiša: Dovoľ, aby títo moji dvaja synovia sedeli ti jeden po pravici a druhý po ľavici v tvojom kráľovstve. To len potvrdzuje, že aj v cirkvi, kde by sme mali byť bratmi a sestrami, chceme byť prví a niečo extra. Tie túžby predbehnúť iných sú všade a lomcujú nami.

Svet nás tlačí, aby sme túžili po sláve a bohatstve. Mať lepšie auto ako sused, mať väčší televízor, mať krajšiu kuchyňu, či obývačku, byť tým, ktorý dá najväčší milodar, koho budú zvlášť pripomínať... Niekedy rozmýšľam nad tým, v čom som iný ako ľudia tohto sveta? Až tak veľmi sa predsa od nich neodlišujem. Keby som mal možnosť, netešilo by ma, keby som bol na stránkach časopisov a moje meno by sa spomínalo v médiách? Nie je medzi nami rozdiel iba v tom, že som nebol dosť úspešný, na rozdiel od niekoho, komu sa to podarilo?

Pamätám sa na časy, keď som začal chodiť na teológiu. V Rankovciach sme mávali mládež v nedeľu a bola to „frajerina“ povedať: V noci cestujem do Bratislavy. V pozadí tejto vety bolo: A vy tak akurát tu do Košíc. Ale po nejakom čase som to už za žiadnu výhodu nepovažoval. Vláčiť sa po nociach vo vlaku, nevyspať sa a doraziť do Bratislavy, kde nie ste nikto a nikto sa o vás nezaujíma. Tak, v čom vlastne bola tá sláva? V čom bola tá výnimočnosť?

Túžba po sláve, moci a bohatstve tu bola vždy. Ale nový rozmer tohto fenoménu prišiel hlavne s rozvojom televízie a časopisov a nová dimenzia sa otvorila s rozvojom internetu. Možno v politike to bolo trochu skôr. Ale neviem o tom, že by moja babka bola fanúšička nejakej kapely, alebo mala v spálni na stene plagáty nejakých známych osobností. To, čo teraz vidíme v podobe idolov, je tu len niekoľko desiatok rokov. Byť fanúšikom niekoho, mať jeho plagáty, všetky jeho cédečka, či vidieť všetky jeho filmy, sledovať, čo robí, čo kedy povedal, ako chodí oblečený. To je tu možno posledných 50 rokov.

Slávu hercov a umelcov skutočne priniesla až televízia. Vaše meno zrazu spoznalo celé Slovensko, pretože ste hrali v nejakom filme. Keď si zoberiete svetovú kinematografiu, tak vďaka filmu a nejakej hereckej úlohe o vás hovorí celý svet. A k tomu sa ešte pridali speváci a ďalší umelci a dnes aj ďalšie internetové hviezdy.

Keď som bol mladý, obdivovali sme Brucea Willisa, Arnolda Schwarzeneggera, či Jackieho Chana. Byť tak slávny a tak známy po celom svete a byť tak bohatý... Kto by to nechcel?

Staršia generácia má tiež svoje idoly. Keď ešte nešli v televízii zahraničné filmy, obdivovali sa viac slovenskí herci. Króner, Mistrík, Dočolomanský... Každé obdobie od vzniku televízie má svoje hviezdy, ktoré sú na výslní. A my by sme chceli byť takí, ako oni. O tom snívame, to nás láka. Ale všimli ste si, ako veľakrát tá sláva končí?

Tu majú trochu výhodu hlavne starší. Mnoho tých slávnych ľudí z vašej mladosti už došlo až na koniec svojho života a pravda je taká, že koniec mnohých slávnych „osobností“ nebol vôbec slávny. Mnohí nezvládli slávu, alebo stratu slávy, mnohí neuniesli, že v jeden moment prišiel niekto, kto ich nahradil, a oni ostali bokom a mnohí pre svoj ľahkovážny a neusporiadaný život ostali opustení a sami a zomierali vo veľkej biede. Myslím, že nemusím uvádzať nejaké konkrétne príklady, lebo je ich viac ako dosť.

Človek nie je slávny. Vždy, keď o týchto veciach rozmýšľam, príde mi na um Biblický citát ...veď neviete, čo bude zajtra s vaším životom; ste para, ktorá sa nakrátko ukáže, a potom zmizne; (Jak 4,14) Je to taký paradox, ktorý bije do očí. Môže byť para slávna? Je to len okamih, čo ju je vidieť a potom sa stráca. Tak, o akej sláve môžeme hovoriť pri človeku? Človek sa môže na chvíľu cítiť ako hviezda, ale je to len bezvýznamný okamih.

Sláva a bohatstvo je dnes pokušením hlavne pre mladých ľudí. Veľkú zmenu v pohľade na slávu priniesol internet, ktorý to pokušenie postavil do inej roviny. Internet je plný článkov o mladých ľuďoch, ktorí zbohatli, lebo vymysleli niečo zaujímavé, niečo sa im podarilo, niečo dokázali. Dnes chce každý komentovať dianie, hodnotiť výrobky, točiť videá a mať množstvo odberateľov, veľkú sledovanosť, a tak zarábať peniaze a žiť si pohodlne. Toto je sen mnohých ľudí, pre ktorý sú ochotní urobiť čokoľvek. Vyzliecť sa, strápniť sa, dať sa operovať a urobiť si nejaké plastické vylepšenia, riskovať život, predvádzať sa... Pre slávu a bohatstvo sú ochotní urobiť čokoľvek, ale neuvedomujú si, že ani jedno, ani druhé nemá trvalú hodnotu.

Slávny youtuber bude ako dlho slávny? Len dovtedy, kým ho nenahradí niekto, kto príde ešte s niečím novším a bude slávnejší. Slávny spevák bude slávnym dovtedy, kým ho nenahradí niekto mladší. A takisto je to aj v hereckej branži. Môžeš byť na vrchole nejaký čas, ale potom prídu mladší herci, lepšie vyzerajúci, atraktívnejší a schopnejší a tvoja hviezda pomaly hasne.

Keď v rádiu hrajú pieseň z mojej mladosti od kapely, ktorú sme vtedy počúvali, moja dcéra povie: Prepni to, to je o ničom, veď také niečo sa dnes už nepočúva. A ona si nechce teraz pripustiť, že o 40 rokov jej obľúbenú kapelu už nebude nikto poznať. Bude iná hudba a iné štýly. A sláva slávnych bude zabudnutá.

Sláva a bohatstvo sú v niečom podobné, nikdy ich nie je dosť a nikdy sa ich človek nenasýti. Dokážu človeka opantať a zaujať ho natoľko, že na nič iné už nebude mať čas. A sú orientované príliš sebecky. Dokážu si človeka poviazať a potom ho razom opustia. Ich následkom sú depresie, nenávisť a hnev na celý svet, samovraždy a nezvládnuté životy. Dnes to už nie je niečo, čo by sme nevedeli, no naše túžby to nikdy úplne neodstráni.

Oklamal aj teba tento svet, milý brat, milá sestra? Máš, alebo mal si v sebe tú neovládateľnú túžbu po sláve a bohatstve? Myslel si si, alebo myslíš si, že toto je to, za čím máš v tomto svete ísť?

S vekom do tejto oblasti asi prichádza reálnejší pohľad. Častejšie sa mi stáva, že si poviem: veď toto mi netreba, bez toho prežijem, toto tak veľmi nepotrebujem, po tomto veľmi netúžim... Myslím si, že je veľmi dôležité nájsť pokoj v tom, kam som v živote došiel. Nechcem povedať, že o nič sa v živote nemusíme snažiť a máme zastať tam, kde sme. To nie. Chcem povedať, že človek by mal nájsť spokojnosť v tom, čo dosiahol a čím žije. Mal by vedieť rozumne korigovať svoje túžby a sny a vopred rozmýšľať nad tým, či to, o čom sníva, stojí naozaj za to.

Keď sa pozerám na svet z pohľadu Božieho slova a z pohľadu viery, myslím, že by sme mali mať iné ciele v živote, ako je sláva a bohatstvo. Že by sme sa nemali uháňať za niečím, čo môže mať krátkodobý význam len tu na zemi, ale pre večný život to nič neznamená.

Nedajte sa oklamať, že sláva a bohatstvo sú všetko a pre toto má človek žiť. Je to veľký omyl. V živote sú hodnotnejšie ciele a dôležitejšie veci.

AMEN

 


OZNAMY

  • Bohoslužby nájdete na stránke www.lutheran.sk, alebo na YouTube Obišovce.
  • Bohuznámi manželia pri 65. výročí sobáša ďakujú za prežité roky a spolu s rodinou venujú 100,- eur na misijný projekt mládeže cez letné prázdniny v Košiciach.

Opatrenia od pondelka 19.4.2021 nám dovoľujú zúčastniť sa bohoslužieb s podmienkou jedného človeka na 15 m2, to znamená, že do Obišovského kostola na bohoslužby by mohlo prísť 12 ľudí. Z tohto dôvodu ostávame pri online prenosoch, kým sa neuvoľnia ďalšie opatrenia.

Chceme Vám však ponúknuť možnosť prísť v nedeľu 25.4. k spovedi a Večeri Pánovej v čase 9:30; 10:15; 11:00 (táto možnosť bude aj v ďalšiu nedeľu). Aby sme dodržali limit 12 ľudí, prosíme Vás, aby ste sa nahlásili na farskom úrade. Tel. číslo: 0902 277 898

Potrebný je negatívny test, respirátor a samozrejme dodržiavanie všetkých hygienických opatrení. 


 

Piesne: Kristus Pán vstal...149; 156; 354; 668; A 62; 654

Texty: Sk 9, 1 – 6; Zj 5, 11 – 14; Ž 30, 2 - 13; J 21, 1 – 19

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

jún 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Nasledujúce udalosti

piatok - 18. jún 2021 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava
sobota - 19. jún 2021 19:00 Obišovce - fara
Zborové presbyterstvo
nedeľa - 20. jún 2021 08:00 Kysak
3. po Sv. Trojici
nedeľa - 20. jún 2021 09:30 Obišovce
3. po Sv. Trojici
nedeľa - 20. jún 2021 11:00 Drienovská Nová Ves
3. po Sv. Trojici