• 1

 • 2

 • 3

 • 4


Copyright © 2021 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Nedeľa Deviatnik 2021

Kázňový text: Joz 8, 1-7

Ďalšia kapitola Józuovej knihy a ďalší boj.To znamená ďalšie riziká, ďalší strach o život, ďalšie komplikácie. Človeku pri tom všetkom napadne jednoduchá otázka: Prečo im tu zasľúbenú zem Pán nedaroval? Prečo o ňu museli zápasiť a prečo ich stála toľko úsilia? Veď je to Boh, ktorý všetko môže.

Keď sa pozerám na dnešnú pandemickú situáciu, uvedomujem si, že v Kanaáne stačila jedna pandémia a Izraelci by si zabrali prázdnu zem, vybudované a opevnené mestá a všetko bez jediného boja. Pre Boha by to predsa nebolo nemožné. Keď im Kanaán zasľúbil, mohol im ho odovzdať podstatne jednoduchšie. Tak, či tak do toho zasahoval svojou mocou, čiže mohol zasiahnuť viac a dal by im zasľúbenú zem bez námahy. Určite by to bolo jednoduchšie a pre Izraelcov pohodlnejšie. Otázkou však je, ako by tak jednoduchý spôsob získania zasľúbenej zeme ovplyvnil Izraelský národ? Aký by to pre nich malo prínos? Čo by ich to, ako ľudí, ktorí sa učia spoliehať na Boha, naučilo?

Obraz Kanaánu je pre nás obraz zasľúbenej zeme v nebesiach. Je to večnosť, do ktorej sa uberáme. A tá otázka z úvodu by sa dala zopakovať. Prečo Pán Boh jednoducho nedá večný život každému? Prečo to nejde urobiť tak jednoducho a bez námahy? Tu to máš, užívaj si a teš sa.

V súvise s tým, čím všetkým musel prejsť Izraelský ľud, kým sa zmocnil zeme, ktorú mu Boh sľúbil, si uvedomujem, že život nemôže byť ľahký. Pretože život je boj. To sú všetky zápasy, všetky ťažké okamihy, cez ktoré prejdeme, všetky skúšky života, ktoré vybojujeme, všetky momenty, ktoré nás ovplyvňujú a menia. To je zmysel toho, čo prežívame. Všetko nás poznačí a zanechá na nás svoju stopu, zmení nás a niečomu nás to naučí.

Takže žiadna lacná zasľúbená zem, ale vybojovaný boj, aj nepríjemné prehry, aj ťažké okamihy, pri ktorých sa Izrael učil poslúchať, aby nakoniec mohol bývať v krajine, ktorú si váži, ktorá má pre neho ohromnú cenu, lebo ho stála toľko úsilia, zápasov a utrpenia. Nebol to darček bohatého ocka pre svojho rozmaznaného syna. Bolo to ťažko vydobyté a vybojované víťazstvo. Boh to zariadil tak, aby Izraelci jasne videli, že tam bolo aj Jeho konanie, a aby ich to neviedlo k namyslenosti a pýche.

Ja, ale ani vy, bratia a sestry, už nestojíme na bojisku so zbraňou v ruke a nevedieme vojny ako Izrael pod vedením Józuu. Každý jeden však máme svoje životné bitky. Od najmenších detí až po tých najstarších, ktorí sú už vyskúšaní životom a prešli si mnohými ťažkými okamihmi. Toto sú naše životné boje.

Každý ich vedieme po svojom. Chceme uspieť, vyhrať, chceme niečo dosiahnuť, chceme sa niekam dostať, chceme niekoho získať a občas niekoho poraziť. Každý k takýmto životným zápasom pristupujeme inak.

Zoberme si len jeden príklad. Máte problémy s kolenom a lekár vám odporúča operáciu, ktorá obnáša výmenu kolenného kĺbu. Nie je to jednoduchá operácia a aj keď sú prípady, keď to ľuďom ozaj pomohlo a úplne sa vytratili bolesti, sú aj prípady, keď sa ten výsledný očakávaný efekt nedostavil.

Začínate sa rozhodovať, či sa na to máte dať. Je to ako ťažký boj, ktorý musíte vybojovať sami v sebe a rozhodnúť sa, či operáciu podstúpite alebo nie. Ale tu sa spôsob, akým sa ľudia pripravujú a chystajú na niečo také, rozchádza. A práve o tom rozličnom spôsobe boja chcem dnes hovoriť.

 • Sú ľudia, ktorí sú prirodzene odvážni a povedia si, že aj tak inú možnosť nemajú. Dokážu ísť do rizika s kľudom a spokojne. Alebo sa vedia dobre pretvarovať a obavy a strach na nich nie je vidieť.
 • Sú ľudia, ktorí potrebujú počuť mnoho pozitívnych skúseností iných, ktorí niečím podobným prešli. Potrebujú, aby ich niekto presvedčil, že do toho majú ísť.
 • Sú ďalší, ktorí sa sami utvrdzujú v tom, že to dajú, že oni to predsa zvládnu, že nie sú nejakí „babráci“. Poznáte taký ten americký spôsob: ja to dám, ja to zvládnem, ja to dokážem...
 • Sú iní, ktorí tento zápas vzdajú, lebo nemajú odvahu podstúpiť takýto zákrok, a povedia si, že budú radšej trpieť a že to zvládnu s tými bolesťami.
 • Iný typ ľudí si zoženie známeho lekára, ktorý má dobré referencie, a idú do toho s tým, že veria skúsenému človeku.
 • Ďalší sa spoľahnú na svoje peniaze a zaplatia si takúto operáciu niekde na súkromnej zahraničnej klinike vo viere, že toto je istota. Len toto si hocikto dovoliť nemôže.

A všetky tie varianty sa môžu ešte aj navzájom medzi sebou nejako kombinovať. Pritom som určite nevyčerpal všetky alternatívy a možnosti, ktoré prichádzajú do úvahy.

Tento vnútorný boj by sa mal viesť inak. Veriaci človek zapojí do tohto svojho rozhodovania predovšetkým Boha. Ten boj rozhodnutia sa dá urobiť na kolenách v modlitbách a pri osobnom rozjímaní. Veriaci človek robí svoje rozhodnutia s Bohom. Pritom tu nejde len o to rozhodnutie, ale ide aj o to, že s Bohom nájde vnútorný pokoj pre tento svoj krok, že sa na to pripraví a že veľmi realisticky bude prichystaný aj na to, že sa veci môžu skomplikovať. To je tá odovzdanosť do Božích rúk. To je to duchovné premýšľanie a rozjímanie.

Pre neveriaceho človeka je to, o čom hovorím, nepochopiteľné. Veď, ako ti Boh povie, že máš alebo nemáš ísť na operáciu? Ako ti Boh povie, čo máš robiť a akého lekára si vybrať? Nájdeš to niekde napísané na stránkach Biblie? To asi ťažko. Alebo budeš počuť hlas z neba? Choď do toho! Nie, takto to určite nie je.

Keď vedieme takýto vnútorný zápas, sme oveľa citlivejší na všetky podnety v našom okolí. Pri čítaní Biblie nájdeme nejaký povzbudzujúci podnet, ktorí pochopíme ako Boží odkaz. Veriaci ľudia v našej blízkosti nás dokážu nasmerovať, niekedy ani vôbec nemusia riešiť náš problém, ale povedia niečo, čo nám dodá odvahu. Myslím, že Pán Boh často využíva ľudí v našej blízkosti, cez ktorých nám dáva svoje odpovede. Ďalej sú tu rôzne životné okolnosti, ktoré sa vyvinú tak, že nás to osloví, zaujme a my to vnímame ako Boží oznam pre nás.

Spomeniem tu prípad jednej našej sestry, ktorú čakala operácia, ale nemala určený presný dátum. Vedela, že sa jej nevyhne. Zrazu nečakane prišiel telefonát, že sa uvoľnil termín a ona na tú operáciu nastúpila. Hovorila, že sa ani nestihla báť, tak rýchlo to prišlo.

Takéto Božie odpovede vždy súvisia s tým, že človek má otvorenú myseľ a srdce a chce počuť Boží názor. Chce vedieť, čo mu radí Boh. Ale nejde iba o tú informáciu, veriaci človek je ochotný sa podľa nej aj zariadiť.

Aj Pán Ježiš nás vyzýval k tomu, aby sme čítali znamenia, aby sme sa dopytovali na Boží názor. Tých možností, cez ktoré sa nám Boh dokáže prihovoriť, je nespočetne veľa.

Každý životný boj sa dá viesť takto. Predložíte ho Bohu so všetkými svojimi otázkami, pochybnosťami a strachom alebo v každom tom ťažkom zápase si budete chcieť poradiť sami a urobíte čokoľvek, aby ste dosiahli svoje.

Dnes máme pred očami Józuu, ktorý s Izraelcami zažil veľké sklamanie. Prehrali vojnu s malým mestom Aj a boli zahnaní pre kliatbu, ktorá sa dostala do ich stredu. Pán Boh im to nijako nezľahčil. Museli ísť do tohto boja ešte raz. Zvláštnosťou bolo, že Pán Boh im vymyslel taktiku. Najprv útok, potom akoby znova útek a nakoniec záložný tím, ktorý ovládne mesto, lebo obyvatelia budú opojení víťazstvom a budú nepozorní. Józua nevymýšľa, ako dosiahnuť víťazstvo. Józua veľmi pedantne naplní Božiu vôľu. Toto je odkaz tejto 8. kapitoly knihy Józuovej.

Poslušnosťou Bohu porazíš svojho nepriateľa. A to teraz nehovorím o vojne, ale o našich nepriateľoch, našich bojoch a našich strachoch. Nečakaj, že Boh za teba urobí všetko. My vedieme svoje životné boje a svoje zápasy, ale Boh je ten, ktorý nám dáva správne rady, ktorý nám do toho vstupuje.

V niektorých životných zápasoch nepotrebujeme rozhodnúť medzi áno a nie. Niekedy stačí, ak nám Pán Boh pripomenie princípy, ktorých sa máme držať, a pravidlá, podľa ktorých sa máme riadiť. Boj sa vyhráva poslušnosťou Bohu.

Prečítajte si 8. kapitolu knihy Józuovej.

AMEN

 


OZNAMY

 • Bohoslužby nájdete na stránke www.lutheran.sk, alebo na YouTube Obišovce.
 • Katarína Hricová pri 10. výročí smrti otca Pavla Oľšavského venuje pre potreby CZ 30,- eur.
 • Sestry Satrapová, Buzgová a Čorbová z Trebejova ďakujú mládeži za vianočnú akciu a venujú pre potreby mládeže 150,- eur.
 • Sestra Frištiková pri svojich 65.-tych narodeninách spolu so svojou rodinou ďakuje Pánu Boha za pomoc a požehnanie a venuje pre fíliu Trebejov 50,- eur, pre potreby CZ 30,- eur a slova božiemu kazateľovi 30,- eur.

 

Piesne: Slovo stalo... 211; 238; 240; 623, A 89; 656/11

Texty: 1M 45,3–11.15; 1K 15,35–38.42-50; Ž 119, 33 – 40; Luk 6, 27 – 38

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

máj 2021
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Nasledujúce udalosti

Žiadne udalosti