• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2024 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Štedrý večer 2020

Kázňový text: Luk 2, 11

Štedrý večer,deň, keď slávime, svätíme, alebo si pripomíname Ježišovo narodenie? Čo z tých troch formulácií je správne?Z takého jednoduchého ľudského pohľadu si pripomíname narodeniny Pána Ježiša Krista. Ale musíme úprimne povedať, že sme sa s dátumom jeho narodenín s najväčšou pravdepodobnosťou netrafili. Nesedí nám ani mesiac, ani deň a dokonca ani rok nie je celkom presný. Ale keďže je historicky dokázané, že Pán Ježiš žil, tak sa musel niekedy aj narodiť.

Ale všimli ste si, že k Jeho narodeninám pristupujeme inak ako k tým našim vlastným? Čo robíte na svoje narodeniny vy?

Väčšinou prijímate gratulácie, či už osobne alebo po telefóne. Prípadne nejaké potrasenie rukou, najbližšia rodina nezabudne na nejaký darček, alebo kvietok, no a občas je súčasťou oslavy narodenín aj nejaká dobrá večera a pri okrúhlych aj väčšia oslava niekde v reštaurácii.

V niečom sa to podobá aj dnešnému dňu. Slávnostná večera, spoločné posedenie, to všetko dnes v našich domácnostiach bude. Ale pár rozdielov by sa predsa našlo.

1. Oslava narodenín bez oslávenca. Problémom je, že Pána Ježiša nevidíme tvárou v tvár.

Najväčší paradox Vianoc je, že v niektorých rodinách ozaj oslavujú Ježišovo narodenie bez Ježiša. Doslova oslávenca ignorujú. Zabudli na neho. Urobia si sviatočnú večeru, pripravia si honosný stôl plný jedla, je to večer radosti, kde sa je a pije, ale toho, kvôli ktorému to všetko je, do domu nepozvú ani nepustia, aj keby chcel prísť. Čiže sa oslavujú narodeniny bez oslávenca.

Môžete oponovať: Veď sa to nedá zrealizovať, keď raz Ježiš už nie je tu na zemi telesne prítomný. Ale my by sme mali vnímať aj duchovnú prítomnosť. Veď máme jasné slovo, že kde sa dvaja alebo traja zídu v Jeho mene, On bude uprostred nich. To nie je niečo, čo by sa predsa nedalo zrealizovať. Ale, keď tam meno Pána Ježiša nepadne, keď jeho osobu za celý večer nespomenú, keď z tohto domu nepočuť ani jednu modlitbu, tak ako sa dá pomenovať taká oslava narodenín? To je oslava bez oslávenca a to je čistý „blud“, niečo absolútne nelogické.

Len si predstavte tú absurdnú situáciu, že by sa zišla celá vaša rodina niekde v reštaurácii a oslavovali by vašu 50-tku, pilo by sa, jedlo by sa, ale bez vás. Vás by tam nepozvali. Má to len jednu výhodu, že by ste to nemuseli platiť. Ale táto komicko-tragická udalosť sa každoročne opakuje v niektorých rodinách. Oslavujú narodeniny bez Ježiša a nezdá sa im to vôbec čudné.

2. Oslávencovi sa negratuluje a nedostáva darčeky.

Musíte uznať, že je to zvláštne. Narodeniny má Pán Ježiš, ale gratulujeme a prajeme si všetko dobré my. Darčeky si pri Ježišových narodeninách dávame my, navzájom jeden druhému.

Znovu si skúste predstaviť svoje narodeniny. Pozvete ľudí, prichystáte jedlo a hostia na vašej oslave budú dávať darčeky jeden druhému, ale vám nezagratuluje a nedá nikto nič. Bolo by to veľmi trápne? Myslím, že áno. Tak skoro by ste na takéto narodeniny nezabudli.

Ale môžete znova oponovať, že je to ťažko realizovateľné. Pán Ježiš tu nie je telesne prítomný. Áno, v tom máte pravdu, ale Biblia hovorí jasne, ako sa dá obdarovať oslávenec: ...čokoľvek ste urobili jednému z mojich najmenších, mne ste urobili... To „najmenších“ si nezadefinujte ako svoje deti, či vnúčatá. Keď Pán Ježiš tieto slová hovoril, narážal na núdznych ľudí. Takže otázka je jasná a priama: Dali ste počas týchto osláv aj nejaký dar oslávencovi? Máte pre neho niečo nachystané?

3. A rozdiel je aj v tom, že sa pri každých narodeninách nevraciate ku dňu, keď ste sa narodili.

Ozaj pri každých narodeninách nerozoberáte detaily z pôrodnice, alebo vy starší, keď ste sa narodili doma, stále neriešite, kto pri vašom pôrode bol a čo sa tam do detailov stalo. Pri Ježišových narodeninách sa každý rok vraciame k tým samým začiatkom a ku všetkým tým detailom, ktoré sa vtedy odohrali. Je to zvláštne.

Tie rozdiely sú tu preto, že dnešný deň nie iba „oslavujeme narodeniny Pána Ježiša“, dnes SLÁVIME narodeniny a Svätíme sviatok príchodu Božieho Syna na túto zem. Preto je to iné. Je to moment, na ktorý nechceme a nesmieme zabudnúť. Je to dôležitá udalosť pre našu existenciu.

Môžeme to vysvetliť ešte inak. Oslavujete, bratia a sestry, ešte narodeniny svojho praprapradedka, ktorý sa narodil v roku 1800 a niečo? Už nie, asi ste ho s najväčšou pravdepodobnosťou nepoznali. A tí, ktorí ho poznali, alebo len chvíľu zažili, už zomreli. Tak sa zabúda na človeka. Niekedy odznejú na pohreboch vznešené slová: Budeme na teba navždy spomínať! Nikdy nezabudneme! Ale to „navždy“ je iba dovtedy, kým nezomrie generácia, ktorá sa s ním stretla, a takisto je to aj so slovom „nikdy“. Akonáhle odídu tí, ktorí ho poznali, vtedy končia i ľudské spomienky.

Ježišovo narodenie slávime, aby sme nezabudli. Aby nezabudli generácie, ktoré prídu po nás, tak ako nezabudli tí, ktorí boli pred nami. Toto je podstata dnešného dňa.

Aj keď sa občas ľudia pýtajú: Na čo sú sviatky, potrebuje to ľudstvo? Jednoznačne áno. Potrebujeme si pripomínať výnimočné veci a udalosti, lebo nás ovplyvňujú. Majú nám pripomínať niečo dôležité. Niektoré sú pre nás varovným prstom, ako spomienky na koniec vojny, niektoré sviatky pripomínajú príchod slobody, niektoré vznik štátu. A niektoré sviatky sú tu preto, aby sme pochopili podstatu a zmysel svojho života. Majú iný rozmer a inú hĺbku. Sú tu na to, aby sme si uvedomili, kto sme a prečo sme tu. Je v nich viac, ako len pripomenutie dávnych udalostí. Opakujú sa každý rok preto, aby sme našli cieľ svojho bytia a pochopili aj zmysel svojej existencie.

Dnešný deň patrí k takýmto sviatkom. Nielen, že nemáme zabudnúť, ale máme pochopiť podstatu svojho života a potreby vzťahu s Bohom. Je to o tom prísť na to, kto sme a prečo sme tu.

Myslím, že dnešný sviatok najvýstižnejšie zachytávajú slová anjelov, ktorí vtedy oznamovali narodenie Spasiteľa na Betlehemských stráňach: ...lebo narodil sa vám dnes v meste Dávidovom Spasiteľ, ktorý je Kristus Pán. (Luk 2,11) Táto správa bola podávaná veľmi osobne, dodnes ju takto opakujeme. „Narodil sa vám“, stalo sa niečo, čo sa bytostne dotýka vás, aj mňa. Nemáte riešiť nikoho iného, nepýtajte sa na ďalších obyvateľov Judska, či Jeruzalema, ani Slovenska. Stalo sa niečo, čo sa bytostne dotýka teba a mňa.

Presne tento oznam opakujeme každoročne na Štedrý večer. Milí bratia a sestry, narodil sa nám Spasiteľ. Dostali sme niečo alebo Niekoho my osobne. Slávime sviatok, ktorý nám pripomína Božiu lásku a Božie dielo spasenia. Je to niečo dôležité a veľmi cenné.

Keď si to predstavím v dnešnej dobe, znie to veľmi nereálne. Pred pár rokmi mi pravidelne do mailovej schránky chodili maily, v ktorých bolo napísané, že som vyhral niekoľko miliónov. S podobným dôrazom: Vy ste vyhrali, vám pripadla táto výhra... Ale logika mi hovorila, že som nemohol nič vyhrať, keď som nestávkoval a nekúpil si žiadny lós.

Potom jeden čas chodili maily: ...ste 100-tisíci zákazník a vyhrávate úžasnú sumu, len sa okamžite ozvite a kontaktujte, lebo ste výherca.

Posledné roky som dedičom miliónov po nejakom bohatom naftárovi. Ja osobne, som zdedil milióny po nejakom strýkovi v Amerike, Mexiku a kdekade po svete. Len sa mám prihlásiť o dedičstvo.

Myslím, že všetci poznáte takéto internetové triky: ...Vám, pre Vás, Vy jediný... Pravda je, že títo ľudia, ktorí sú k vám takí štedrí, vás v podstate chcú obrať o vaše peniaze.

Keď niečo podobné vidím, že som vyhral, zdedil, darovali mi, ponúkajú mi, tak to rýchlo mažem, lebo je to podvod. V týchto veciach musíte byť veľmi podozrievaví. Nestojí za to zamiešať sa do niečoho takého.

Ale Vianoce sú o inej ponuke. ...narodil sa Vám..., nie je to o peniazoch a bohatstve. Je to zvesť o záchrane. Vám sa narodil Spasiteľ, niekto, kto vás v budúcnosti zachráni, kto vás vytrhne z pazúrov smrti.


Príklad: Počas môjho 46 - ročného života som zatiaľ nepotreboval záchranárov. Nevolal som záchranku a môžem sa hrať na hrdinu a povedať, že pre mňa by mohli záchranky v nemocniciach zrušiť. Ale viem, že by to bolo z mojej strany hlúpe. Ktovie koľkokrát mi budú títo ľudia ešte zachraňovať život?


Pán Ježiš je pre nás Spasiteľ, záchranca života. Sú ľudia, ktorí povedia, že oni nikdy žiadneho záchrancu nepotrebovali a ani nebudú potrebovať. Ale ja si osobne myslím, že je to veľmi hlúpe tvrdenie, pretože raz príde moment, keď každý človek bude túžiť po niekom, kto nesie toto meno: SPASITEĽ.

Dnes, ako každý rok, opakujeme slová: ...Vám sa narodil... Nevnímajte ich ako oznam pre nejakých pastierov spred 2000 rokov. S tými už my nemáme nič spoločné. Počujte v tých slovách seba, svoju osobu. Pripomíname si dnes, zajtra a pozajtra, že tebe a mne sa narodil Spasiteľ. Nie je to pripomenutie ďalekej histórie, ktorá s nami nemá už nič spoločné. Je to osobná vec, pretože mi to pripomína, že sa narodil Niekto, kto ma zachráni a mne osobne prinesie spasenie.

Amen 

 


OZNAMY

  • Pri prvom výročí úmrtia Petra Klinčucha si na neho s láskou spomína celá rodina. Prosí o Božie potešenie a povzbudenie. Pri tejto spomienke venujú na Obišovský kostol 100,- eur, slova božiemu kazateľovi 50,- eur, sestre kostolníčke 30,- eur a pre zborový spevokol 20,- eur.
  • Bohoslužby na 1. slávnosť vianočnú budú vysielané na STV 2 o 10:00 hod. Tých, ktorých sme oslovili prosím, aby boli do 9:30 v kostole v Obišovciach.

 

Piesne: Rosu dajte ....; 14; A 8; 41; A 11; 49; 47; 60

Texty: Iz 9, 1 – 6; Ž 96, 1 – 13; Tit 2, 11 – 14; L 2, 1 – 14

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

apríl 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Nasledujúce udalosti

piatok - 19. apr 2024 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava 1. a 2. ročník
nedeľa - 21. apr 2024 08:00 Suchá Dolina
3. po Veľkej noci
nedeľa - 21. apr 2024 09:30 Obišovce
3. po Veľkej noci
nedeľa - 21. apr 2024 11:00 Kysak
3. po Veľkej noci
nedeľa - 21. apr 2024 17:00 Obišovce - fara
Stretnutie rodín