• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2020 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

4. po Sv. Trojici 2020

Kázňový text: Kaz 2,4-11 Kaz 5,9-16

Dnes sa spolu s kráľom Šalamúnom pozrieme, bratia a sestry, na hodnotu bohatstva. Túto tému sme už spomenuli, keď sme rozoberali úvod ku knihe Kazateľ.

Bohatstvo z kresťanského hľadiska vnímame ako niečo zlé. Vedú nás k tomu niektoré novozmluvné texty. Ako napríklad podobenstvo o boháčovi a Lazarovi, kde je bohatý muž vykreslený úplne v zlom svetle. Evanjelista Lukáš zaznamenal jeden Ježišov výrok o boháčoch, ktorý znie: Ale beda vám, boháčom, lebo už máte svoje potešenie! Ak poviete kresťanovi niečo o bohatstve, tak to bude vnímať ako niečo hriešne, pritom to takto v Biblii nie je. Áno, Pán Ježiš sa o bohatých ľuďoch vyjadroval dosť kriticky, ale všetky tieto texty musíte spojiť nie iba s bohatstvom, ale v nich išlo predovšetkým o mamonu.

Možno je to dnes už dosť archaické slovo, ale ono vystihuje podstatu problematického bohatstva. Máme v Božom slove aj pozitívnych boháčov. Colník Zacheus je spomínaný ako bohatý muž, alebo Jozef z Arimatie, ktorý vďaka svojmu bohatstvu mal možnosť požiadať o Ježišovo telo a poskytol Ježišovi aj svoj hrob blízko Golgoty. A tu pri tomto mužovi jeho bohatstvo nevnímame ako niečo negatívne.

V celej histórii cirkvi nájdete bohatých ľudí, ktorí boli mecenášmi Kristovej cirkvi a vďaka ich podpore mohla cirkev rásť a robiť požehnanú službu. Povedať teraz, že ich bohatstvo je niečo hriešne, by nebolo správne konštatovanie.

Bohatstvo je problematické, keď sa stane pre človeka mamonou. Našiel som si slovo mamona v slovníku a je to pejoratívne, teda surové až vulgárne, pomenovanie peňazí, peňažného zisku a túžby po týchto veciach.

Bohatstvo sa stáva mamonou, keď ovládne človeka a jeho túžby, keď rozhoduje v ľudskom živote a manipuluje človekom. Mamonou sa stáva bohatstvo vtedy, keď sa pre človeka stane bohom. Toto o bohatstve vo všeobecnosti vieme.

Ale poďme na to, čo pri svojom skúmaní bohatstva objavil Šalamún. Tá prvá vec, nad ktorou rozmýšľal je, že bohatstvo je veľmi pominuteľný artikel. Získať ho pre človeka stojí veľa námahy a trvá to mnoho času. Šalamún to hodnotil podľa seba. Bohatstvo mu nespadlo iba tak z neba, prichádzalo postupne a stálo to aj jeho samého mnoho času z jeho života a mnoho námahy. Uvedomoval si, že nič z toho však nebude navždy jeho. Bohatstvo patrí človeku len na krátky čas života, pokiaľ je tu, ale potom príde moment, keď všetko ostáva tu a časom sa pominie. Na zemi to netrvá večne. Píše: Ako vyšiel zo života svojej matky, tak odíde opäť nahý, ako prišiel, a nič neodnesie zo svojej námahy, čo by mohol vziať so sebou.

Nepotrebujete na to žiadne vysoké školy, aby ste si toto uvedomili. Celý život tu pracujeme, staráme sa o svoje pohodlie, namáhame sa, aby to okolo nás vyzeralo dobre, investujeme veľa do svojich domácností, ale všetci vieme, že do truhly nám dajú len jedny šaty a aj tie sa v zemi rozpadnú. Takže je jedno, či ste milionár, alebo priemerný obyvateľ na Slovensku, to, o čo ste sa snažili, na čom ste pracovali, ostane tu a vy odchádzate. A toto doviedlo Šalamúna ku konštatovaniu, že honba za bohatstvom je vlastne honba za vetrom, že je to zbytočné naháňanie sa za niečím, čo nie je trvalé, nemá to hodnotu.

Zoberte si len taký jednoduchý príklad. Všetci, ktorí bývame na dedine sa snažíme, aby náš dom, v ktorom bývame, bol pekný, praktický, zaujímavý. Zoberte si, koľko peňazí investujeme do bývania. Staviame si veľké domy, ktoré donekonečna opravujeme a vylepšujeme: nové okná, nová fasáda, nové zateplenie, nová strecha, opravené balkóny a potom znova dookola.

Ale akonáhle človek zostarne, uspokojí sa s tým, ako to je. Na staré kolená väčšina konštatuje: Načo nám bol taký veľký poschodový dom, keď mi teraz stačí malá izbička najlepšie niekde na prízemí? A už vás netrápi ani fasáda, ani okná, zrazu už veci vnímate inak. A všetko začína pomaly chátrať. Potom sa toho chytí druhá generácia, naše deti a tiež začnú investovať a vrážať peniaze do opravy domu a znova to bude určitý čas krásne, kým nezostarnú a nepochopia, že to nie je až také dôležité. Je to taký začarovaný kruh.

To materiálne nám dokáže urobiť na chvíľu radosť v našom živote, teší nás to pár okamžikov, užívame si to, keď je to nové. Ale po chvíli túžime zase po niečom inom, aby sme sa dokázali zase chvíľku radovať.

A keď sa človek ocitne v nemocnici, starý a chorý, už ho to, ako vyzerá jeho dom, vôbec nezaujíma. Už je jedno akú máte omietku na dome a aké máte okná. Už to nemá pre vás žiadnu cenu. Pri tom to stálo vás a vašich blízkych veľmi veľa námahy.

To je to uvedomenie si márnosti. Nechcem tým povedať, že máme bývať v stane, pretože pre nič viac sa neoplatí namáhať. To určite nie. Je to o tom, aby sme sa dokázali krotiť, aby sme mali na pamäti, že nežijeme pre ten dom, pre ten majetok a nie sme otrokom toho svojho majetku. Je to len prostriedok, ktorý nám slúži. Zvážte tie veci a nájdite k tomu správny kresťanský postoj.

Ďalšia vec, na ktorú Šalamún upozorňuje je, že s veľkým majetkom prichádza veľa starostí. Neobdivujem to, ale všimol som si, ako sú slobodní v tejto veci chudobní Rómovia. Nikto im nič nemôže zobrať. Minimálne dávky im vyplatiť musia, takže nech urobia čokoľvek, oni vedia, čo dostanú. Keď urobia priestupok, čo im môže urobiť Polícia? Pokutu nezaplatia, exekútor od nich nič nevymôže, pretože im nemá čo zobrať, to životné minimum im musia nechať. Tak v čom je problém?

Keď ja dostanem pokutu, ja ju musím zaplatiť, lebo mám strach, pretože mi môžu zobrať aj strechu nad hlavou. Čím viac človek má, tým viac môže stratiť a tým väčšiu hrôzu prežíva. Slovami Šalamúna: Sladký je spánok pracujúceho, či jedáva málo a či mnoho; ale bohatému presýtenosť nedá zaspať. Čím viac toho človek má, tým viac sa musí strachovať o to, že to stratí a to je zväzujúce. To je ten vnútorný nepokoj, ktorý bohatí ľudia prežívajú.

Jeden príklad zo sveta. O koľko peňazí vás pripravila koronakríza? Mne môj zamestnávateľ platil celých 100%, aj keď som 100%-ný výkon nepodával. Nemal som biblické hodiny, neboli pastorálne návštevy, neboli všetky bohoslužby, ale neprišiel som o nijaké veľké peniaze. Ale taký majetok zakladateľa Microsoftu Billa Gatesa, ktorý je druhý v rebríčku miliardárov agentúry Bloomberg, klesol od začiatku roka o 8,4 miliardy dolárov. Neviem, či spí spokojne, keď mu zostalo už len 105 miliárd USD. Alebo veľkú stratu zaznamenal aj tretí najbohatší muž sveta v poradí, šéf francúzskej luxusnej skupiny LVMH Bernard Arnault. Hodnota jeho majetku sa prepadla o 28 miliárd dolárov na úbohých 77,3 miliardy USD.

Samozrejme, že to nejde iba tak, aj oni sa na tom napracujú a zrazu o to svoje bohatstvo prichádzajú. Ja som počas koronakrízy spal kvôli peniazom spokojne.

No a zaujímavý postreh mal Šalamún aj v tom, že ...ak sa množí majetok, množia sa aj tí, čo ho míňajú... Toto poznáme všetci a v dnešnej dobe je to úplne zjavné. S väčšími príjmami ide ruka v ruke aj väčšie míňanie. Prichádza luxusnejší život a tak, ako rýchlo to bohatstvo prichádza, tak rýchlo dokáže aj odísť. Stačí keď si prečítate, koľko stála Šalamúna prevádzka jeho honosného domu a ľudí, ktorých živil a nezanedbateľné boli aj jeho výdaje na hlavné a vedľajšie manželky.

Mať mnoho a hľadať v tom spokojnosť je ťažké. Bohatstvo a túžba po ňom je bludný kruh, ktorý nemá konca. Ak vás to ovládne budete stále chcieť viac. Je to zaujímavé, že človek, ktorý zarába 500,- eur, si myslí, že keby zarábal 1000,- eur, tak by bol spokojný a nič viac by nepotreboval. No a ten, čo zarába 1000,- eur si myslí presne to isté, že keby zarábal 2000,- eur už by bol spokojný. Ale ani ten čo zarába 3000,- eur nie je spokojný.

Čiže to nie je vecou peňazí a bohatstva, ale postoja človeka k nim. Šalamún hovorí: Kto miluje peniaze, nenasýti sa peňazí, ani dôchodkov ten, kto miluje bohatstvo. Aj to je márnosť.

Tak ako je to teda s bohatstvom? Nedajte sa, bratia a sestry, oklamať, v ňom nie je naplnenie života. Sú iné bohatstvá, ktoré nezožerie moľ ani hrdza a ktoré neukradnú zlodeji. Postarajte sa najprv o toto bohatstvo vo svojom živote. A to je dnešné evanjelium, ktorým chcem skončiť.

Klam a lživé slovo vzdiaľ odo mňa, ani chudobu ani bohatstvo mi nedávaj, poskytni mi toľko chleba, koľko potrebujem,9aby som sa nepresýtil a nezaprel Ťa, aby som nepovedal: Kto je Hospodin? alebo aby som neschudobnel a nekradol, a tak nepotupil meno svojho Boha. (Pr 30,8-9)

AMEN

 

Piesne: Najsvätejší....; 271; 474; 199; 267; A 66; 656/4

Texty: 2Kron 20, 18 – 20; Ž 33, 13 – 18; 1J 3, 13 – 18; J 8, 31 – 32

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

december 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Nasledujúce udalosti

utorok - 01. dec 2020 17:00 Kysak
Adventná večiereň
utorok - 01. dec 2020 18:00 Obišovce
Adventná večiereň
streda - 02. dec 2020 18:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
štvrtok - 03. dec 2020 08:00
Pastorálne návštevy
štvrtok - 03. dec 2020 17:00 Trebejov
Adventná večiereň