• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2020 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Nový Rok 2020

Kázňový text: Joz 24, 13-16

Začíname dnes, bratia a sestry, novú etapu nášho života. Možno príliš veľkolepý úvod k niečomu celkom obyčajnému, ako je Nový rok. Treba si len zvyknúť na nové dvojčíslo v písaní dátumu. Takže už tam nebude 19 ale 20. Ale otázkou je, či sa niečo v tom novom roku zmení? Čo príde a čo nás čaká? Bude to niečo ozaj nové?

Pomôžem si dnes prečítaným biblickým textom z Józuovej knihy. Je to známa pasáž na konci jeden etapy života, ktorú Izraelský národ zatváral. Pod Józuovým vedením došli do zasľúbenej zeme do Kanaánu a trvalo im 30 rokov, kým ju dobili celú, zaujali ju a rozdelili medzi 12 Izraelských kmeňov. Nebolo to celkom ideálne, pretože neurobili všetko tak, ako im Boh prikázal, ale aj napriek tomu to bol pre nich veľký začiatok. 40 rokov putovania púšťou, potom 30 rokov dobíjania krajiny a konečne sú na mieste. Začína pre nich nový život, niečo stabilné, niečo, čo bolo sľúbené ešte ich predkom. Z veľkej časti pre nich kanaánske národy zanechali vybudované a vystavané mestá, do ktorých sa stačilo nasťahovať a začať žiť.

Nevedeli, čo ich čaká, tá budúcnosť bola pre nich zakrytá a zahalená, ale mohli dúfať v Božie vedenie a požehnanie. No a v tom momente sa pred nich postaví vodca ich národa a kladie im do budúcna dôležitú otázku: ...vyvoľte si dnes, komu chcete slúžiť... Urobte teraz jednoznačné rozhodnutie svojho života. Józua ich doslova tlačil k záväzku. Chcel, aby teraz po tom všetkom, čo zažili, čím prešli, aby teraz vyhodnotili tieto veci a urobili nejaké záväzné rozhodnutie pre svoju budúcnosť.

Osobne si myslím, že rozhodnutie nie je jednoduchá záležitosť. A najmä nie vtedy, keď sa zaväzujete na celý život, alebo keď to rozhodnutie poznačí celý váš život.


Minule som stál v obchode pred regálom s cestovinami a chcel som kúpiť špagety. To je to jediné, čo ešte zvládnem uvariť, keď manželka ma poverí, aby som niečo prichystal. Lenže tých špagiet tam bolo veľa. Väčšinou samé bezvaječné. Tomu celkom nerozumiem, čo bolo na tých vajíčkach zlé, keď v tých špagetách boli. Aspoň tri rôzne druhy od štyroch výrobcov a ja som bol v koncoch. Mám kúpiť iba špagety a ísť. Tak ktoré mám vybrať? Rozhoduje zloženie, ale je netuším, čo tam má byť? Alebo je dôležitejšie, čo tam nemá byť? A ktorý výrobca je lepší? A nemal by som dať prednosť radšej tým našim Slovenským? A ktoré sú zdravšie? A viem z nejakej reklamy v TV, že sú aj také, ktoré sa nelepia. Takže nakoniec po dlhom dlhom zvažovaní som zobral najlacnejšie a bolo rozhodnuté.

Priznám sa, že mi prišlo na um, ako som chodil ako dieťa do obchodu v Bačkovíku na chlieb a bol len jeden jediný druh. Nanajvýš sa predavačka opýtala, či chcem celý, alebo polku. Dnes neviete či čierny, či biely, či dlháň, či zemiakový, či pšenično-ražný, či čapatý, alebo špaldový... Koľkokrát sa vám už stalo, že ste kúpili chlieb a doma ste počuli vetu: Nie taký som chcela? Keď bol jeden, nemohli ste sa pomýliť.


To rozhodovanie nám trochu komplikuje život. Potrebujeme oveľa viac informácií, aby sme sa mohli správne rozhodnúť. Potrebujeme viac času na to, aby sme mohli zvážiť všetky veci a všetky okolnosti. A aj tak nevieme zobrať do úvahy všetko. A tu nejde pri takomto rozhodovaní o nejaký chlieb, ktorý zjeme a nakoniec je to skoro jedno, či je biely alebo čierny. Tu ide celkovo o nesmerovanie života, o hodnoty života, o budúcnosť človeka. To, čo si vyberieš, to poznačí tvoje nasledujúce dni, mesiace a roky.

Dnes začíname rok 2020 a je to do istej miery nová etapa našich životov. Sme plní očakávaní, máme nejaké plány, sny, máme nejaké túžby a ciele, aj keď všetko je to trochu tajomné, lebo je to pred našimi očami zakryté. Je to však aj moment, kedy by sme si sami pre seba mali povedať, ako mienime ďalej v živote pokračovať? Akú cestu si na tento rok vyberieme, koho budeme nasledovať, koho bude poslúchať, kto bude pre nás tým, ktorý nás povedie a na koho sa budeme vo svojich životoch spoliehať?

Môžeš teraz urobiť toto vážne rozhodnutie? Máš dosť relevantných informácií? Vedia si vybrať naše detí? Vedia si vybrať mladí ľudia? Vieme si vybrať my dospelí?

Veľa sa hovorí o tom, že očakávať od detí rozhodnutie v tak vážnej veci je priskoro. Stačí, ak budete trochu sledovať ako si deti vyberajú hračky. Oni sa nepozerajú na to, či je tá hračka kvalitná, deti láka to, čo je na pohľad krásne, čo má pestré farby, čo ich chytí na prvý pohľad.

Chcieť od dieťaťa, aby urobilo celoživotné a záväzné rozhodnutie pre život s Bohom, je možno ešte skoro. Ale ich rozhodnutia dokážu kopírovať rozhodnutia tých, ktorí sú pre ne autoritou. Aj malé dieťa sa dokáže rozhodnúť pre Božie veci. Viera je jednoduchá, aby ju vedelo prijať i malé dieťa. A deti dokážu veriť v Boha, keď to vidia na tých, ktorých si vážia. Ich rozhodnutie nie je o zvažovaní logických argumentov a skúseností. Je to rozhodnutie podľa vzoru ich blízkych.

A čo mladí ľudia? Všimnite si, ako chceme, aby si mladí ľudia vybrali svoje povolanie, alebo školy a to čím by chceli byť a čomu by sa chceli venovať. Vo väčšine prípadov nevedia urobiť takéto vážne rozhodnutia. Sú zbrklí, robia veci rýchlo bez toho, aby zvažovali, aké to bude mať pre nich následky. Chcieť od mladých tak vážne rozhodnutie, aké postavil Józua pred Izraelský národ, sa zdá byť nerozumné. Ale rozhodovanie je niečo, čo robíme dennodenne. A sú to veci, ktoré nás ovplyvňujú.

Niekto povie, že nemôžeš od 18 ročného človeka chcieť, aby povedal, že bude celý svoj život žiť s Bohom a že takýto život si vyberá. On predsa ešte nevie urobiť tak záväzný krok. To je na neho ešte príliš zložité. Je mnoho rodičov, ktorí si doslova neprajú, aby ich dieťa robilo takéto životné rozhodnutia. Keď bude starší, nech sa potom rozhoduje o tom, aký život chce viesť a komu ho odovzdá.

Ale zoberte si, že 18 ročnému človeku dáme do rúk auto a on sám sa rozhoduje, ako bude jazdiť, čo všetko s tým autom spraví, ako bude riskovať svoj život i životy iných.

V júni sa stala pri Drienovci havária dvoch áut, pri ktorých mladý šofér bol pod vplyvom drog a zomreli pri tom 4 ľudia. Aké vážne sú tieto rozhodnutia? Aké vážne bolo rozhodnutie toho mladého človeka dať si drogy a potom druhé rozhodnutie sadnúť si pod ich vplyvom za volant. Toto rozhodnutie ovplyvní jeho celý ďalší život.

Tak sa pýtam, môžeme chcieť od mladých ľudí, aby si ešte v mladosti vybrali život s Bohom? Môžeme od nich žiadať takéto vážne celoživotné rozhodnutia? Myslím, že áno. Myslím, že ich tak či tak robia.

Na mladých ľudí má veľký vplyv spoločenstvo, priateľstvá, ľudia, kde sa dobre cítia, to sú veci, ktoré v mnohom ovplyvňujú aj to, akú cestu života si v mladosti vyberajú. Možno ešte nevedia zvážiť všetky za a proti, možno pri takejto voľbe nepremýšľajú nad tým, čo hovoria argumenty. Možno sú ich rozhodnutia v mnohom pod vplyvom emócií, ale toto sa časom môže zmeniť.

A čo my dospelí? Myslím, že dospelí ľudia by takéto rozhodnutia mali urobiť na základe životných skúseností, na základe logického zváženia. Myslím, že máme dosť informácií. Že otázka, komu chcete slúžiť, nie je ako moja voľba, ktoré špagety mám kúpiť. Pri dospelých ľuďoch by to už nemala byť vec pocitov, ale uváženého rozhodnutia.

Tak ako to bolo pri Izraelskom národe. Tí ľudia, ktorých Józua postavil pred túto voľbu, niečo počas putovania púšťou zažili a zažili niečo aj v časoch, keď dobíjali zasľúbenú zem. Prešli zázračne suchou nohou cez Jordán, videli ako Božím zásahom padlom mesto Jericho a povyhrávali boje, ktoré nemohli a nemali vyhrať, len preto, že Boh bol s nimi. Józua žiadal rozhodnutie od ľudí, ktorí mali vo svojich mysliach dosť informácií pre správnu voľbu. To pre koho sa rozhodovali, to zažili, to si vyskúšali na vlastnej koži. Nebol to výber na slepo. Józua nebol ako podvodný predavač, ktorý ponúkal, ako to my hovoríme, mačku vo vreci.

Chcel by som od vás, bratia a sestry, aby ste si dnes sami pre seba nanovo pre rok 2020 povedali svoje rozhodnutie. Komu chcete slúžiť? Čo si vyberáte? S kým chcete v ten nasledujúci rok žiť? Dospelý človek robí rozhodnutia na základe relevantných informácií, aspoň by mal. Vyskúšali ste niečo, zažil ste niečo, vyhodnotíte si to a môžete objektívne povedať, či sa to oplatí alebo nie.

Myslím, že si to treba povedať: Chcem prežiť tento rok s Bohom. Chcem si dnes nanovo vybrať Boha a slúžiť mu oddane a verne celý nasledujúci rok a celý môj ďalší život.

Páči sa mi Józuov postoj. Postavil pred Izrael vážne rozhodnutie, dal na výber a ako správny vodca povedal jasne, čo si vybral on sám pre seba a svoju rodinu. Ten muž jasne vedel prečo. Takýchto veriacich ľudí dnes potrebuje vidieť tento svet. Rozhodných, jasných, jednoznačných, verných...

Bratia a sestry, nový rok a k nemu nové rozhodnutie. Ste dospelí, urobte to rozhodnutie na základe skúseností a faktov. Nie, že niekto povedal, že toto je dobré, tak som si to vybral. To bolo možno na začiatku. Teraz si vyber logicky na základe informácií, ktoré máš zo svojho vlastného života. S Bohom, alebo bez Boha? Len neskúšaj hrať na obe strany.

AMEN

 

Piesne: Slovo stalo sa..; 68; 71; 69; 73; A 23; 656/14

Texty: Joz 24,14–16; Ž 8,2–10; Gal 3,23–29; Luk 2,21

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Nasledujúce udalosti

streda - 23. sep 2020 19:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
štvrtok - 24. sep 2020 08:00
Pastorálne návštevy
piatok - 25. sep 2020 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava
piatok - 25. sep 2020 17:15 Obišovce
Mládež
nedeľa - 27. sep 2020 09:30 Obišovce
16. po Sv. Trojici