• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2020 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Silvester 2019

Kázňový text: Žid 13, 8

Čo pre vás, bratia a sestry, ten verš znamená? Je to pre vás len akési básnické vyjadrenie, alebo v tých slovách počujete aj niečo viac? Človek niekedy číta v Božom slove rôzne formulácie, ktoré opisujú nekonečnú veľkosť a moc Boha, alebo Pána Ježiša Krista. Keď na nich občas natrafíme, tak ich prebehneme očami ako také náboženské vyjadrenie, ktoré nám pripadá viac poetické ako skutočné a viac umelecké ako pravdivé a dôležité pre život človeka.

Táto formulácia z listu Židom určite patrí k takýmto vyjadreniam. Ježiš Kristus ten istý včera i dnes i naveky. Napísané umelecky, nadnesene a príliš nábožensky. Alebo je to niečo veľmi poučné, veľmi dôležité a praktické pre veriaceho človeka?

Povedzte mi, čo je v dnešnom svete tak isté, aby ste mohli povedať, že bolo včera, teda v minulosti, je dnes a bude také aj na veky? Skúste porozmýšľať, či je aspoň jedna vec, o ktorej niečo také platí, jedna taká istota, ktorá spĺňa tieto podmienky? Viete o niečom takom?

Hovorí sa, že dane sú isté, alebo odvody do sociálnej poisťovne. Čo je v dnešnom svete také? Výplata, dôchodok, pamiatky z kameňa, alebo história? Aj tá história je dnes akási neistá. Ako žiak a študent som počúval podanie niektorých historických udalostí a dnes tie isté veci už vysvetľujeme úplne inak. Takže ešte aj tá história, ktorá sa už raz nejako stala má mnoho interpretácií.

Alebo zákony sú nemenné? Či štát je nejakou istotou? Ste tu starší ako ja, a nikdy ste sa povedzme nepresťahovali, žijete stále na tom istom mieste, ale v ktorom štáte v poradí, žijete? Ja si pamätám Československú socialistickú republiku, Československú republiku, Slovenskú republiku a niektorí z vás ešte určite viac. Čo je také nemenné?

Láska človeka? Poznám prípad muža, ktorý sa lúčil v práci a odchádzal na dôchodok s tým, že sa bude sa starať o vážne chorú manželku. Medzi tým, mu tiež diagnostikovali rakovinu. On zomrel a manželka žije a potrebuje starostlivosť.

Alebo sa stačí pozrieť, aké nádeje sme vkladali do niektorých ľudí v politike. To sú státisíce hlasov pri voľbách s tým, že sa nám niektorí ľudia zdali dôveryhodní a verili sme im, že niečo dokážu urobiť pre nás a pre Slovensko. A potom ich zrazu počujte na niektorých nahrávkach, ako im ide len a len o seba a svoje plné vrecká. Včera to bol taký človek a dnes je to zrazu niekto celkom iný? Zmenil sa? Zmenila ho moc? Zmenili ho peniaze, alebo pokušenie? Alebo sa nezmenil vôbec a vždy bol taký, len hral divadlo a oklamal nás?

Započul som v správach, že České banky začali poskytovať úvery mladým ľuďom na bývanie na 40 rokov. To je vlastne celý produktívny život človeka. Odborníci hovoria, že je to celé veľmi zlé a príliš riskantné, lebo je to na strašne dlhý čas a človek je veľmi neistý. Predstavte si len, čo všetko sa môže stať v živote človeka za 40 rokov?

Máme dnes za sebou rok 2019. Čo všetko ste prežili? Čím všetkým ste prešli? Predpokladali ste to, keď ste pred rokom takto sedeli tu v tomto kostole?

Čo môžem garantovať napríklad ja? Som ten istý včera i dnes? Uvedomil som si, že som mnohých ľudí možno sklamal. Keď som prišiel do Obišoviec pred 12 rokmi, možno čakali odo mňa ako farára niečo celkom iné. Niekto možno povie, že som už iný, ako keď som tu prišiel. Pre niekoho som možno príliš pyšný a namyslený.

A čo vy, bratia a sestry, vy ste sa nezmenili za ten jeden rok? Ste taký istý, ako ste boli včera? Všetci tvrdíme, že sme trochu múdrejší a skúsenejší. Myslím, že sme sa všetci za ten uplynulý rok posunuli niekde inde. Predpokladajme, že viac v tom pozitívnom, ako v tom negatívnom. Sú ľudia, ktorí si vybrali v živote inú cestu a nejde to k lepšiemu. Takže byť taký istý včera, dnes a aj do budúcna vlastne ani nie je možné.

Ešte to včera a dnes, ale naveky? Veď to predsa nie je reálne ani uskutočniteľné. Áno, máte pravdu, že pri ľuďoch sa to nedá. Tak prečo nám túto informáciu podáva Božie slovo o Ježišovi Kristovi?

Myslím, že preto, aby sme vedeli, že niečo je stále a nemenné. Že je niekto, kto sa nemení a je stály a dá sa o Neho oprieť. Že je niekto, kto sa nepotrebuje vyvíjať a meniť, lebo je všemohúci a vševedúci Boh.

Chcem vám uviesť jeden príklad zo Slovenského systému ekonomiky. Viem, že veľmi časté zmeny majú vo svojom povolaní ekonómovia. Stále sa menia daňové zákony. Počas roka sa niekoľkokrát mení výška odvodov, rôzne daňové úľavy, rôzne odpočty dane a bonusy. Mení sa výška minimálnej mzdy, mení sa hodnota stravných lístkov. Sám tomu celému nerozumiem, len viem, že vám platia nejaké pravidlá a v priebehu roka sa to vždy upravuje a vychádzajú rôzne novelizácie.

Moja manželka sa občas doma sťažuje: poslala som im tabuľku, ale tú som už posielať nemusela, lebo sa posiela už iná. Je to jeden neprestajný kolotoč zmien. A nikto, kto podniká, netuší, čo sa v priebehu roka môže zmeniť. Toto je na tom celom ekonomickom systéme v našom štáte chaotické.

Predstavte si, že by aj Pán Boh bol takýto. Dal nám na začiatku nejaké pravidlá a zrazu by ich za chodu menil. V 2017 roku by vyšla novelizácia 10 Božích prikázaní, v ktorých už nesvätenie sviatočného dňa sa nebude považovať za hriech a takisto vypadáva prikázanie o úcte k rodičom. Jednoducho Pán Boh zistil, že toto sa už v modernom svete nehodí a nebude potrebné tieto prikázania používať. No a v 2018 sa zmenilo znenie prikázania nescudzoložíš na nescudzoložíš viac ako 10-krát do roka. V 2019 vychádza ďalšia novelizácia prikázaní, v ktorej k 7. prikázaniu sa dokladá veta: ak hodnota ukradnutej veci prevyšuje sumu 250,- eur. A v 2020 roku sa budú určite upravovať a novelizovať prvé tri prikázania.

Čo by ste povedali na takéhoto Boha? V podstate by len podľa okolností a aktuálnej situácie medzi ľuďmi upravoval svoje princípy a zákony?

Ja chápem, že v našom štáte sa ľudia snažia vylepšiť naše zákony čo najlepšie a keďže sme nedokonalí, tak to musíme robiť za chodu a vychytávať muchy, ale uvedomujete si, aké je dôležité poznať to, že Boh sa nemení? Aké je dôležité uvedomiť si, že Pán Boh nenovelizuje? Že hriech je hriechom a Božia milosť milosťou? A že, keď sa raz postavíme pred Božiu tvár, tak nám Pán Boh nepovie: „No viem, že sa spoliehate na milosť, ktorú pre vás vydobyl môj Syn na kríži, keď zomrel v roku 32, ale toto platilo len do roku 2016, potom sa ten predpis menil, takže ľutujem, nesplnili ste podmienky.“

To je tá absurdnosť, ktorá u Pána Boha neexistuje a ktorá nemôže nastať, pretože Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes i naveky.

Preto je ten text v Božom slove a nie je to nejaká náboženská fráza, ani literárne vyjadrenie, ale veľmi dôležitý fakt o Bohu, o ktorom potrebujeme vedieť a veriť mu.

Ako je možné, že Ježiš Kristus je taký istý? On nezmúdrel rokmi? Ten, kto vie všetko, nemusí múdrieť. Kto pozná všetko, nemusí viac poznávať. To je BOH, ktorý pre mňa a pre teba, brat-sestra, zaručuje stabilitu. Nemusíš sa báť, že o tri roky budú u Boha platiť iné pravidlá a že v priebehu rokov sa to ešte niekoľkokrát bude upravovať.

Keď sa pred niekoľkými rokmi robila dôchodková reforma, robila sa veľká kampaň. Vytvoril sa druhý a tretí pilier a tvrdilo sa, aké je to výhodné a aké záruky v tom celom systéme sú. Potom sa niekoľkokrát do toho celého vstúpilo a dnes, keď ľudia dostávajú svoje nasporené peniaze z týchto fondov, tak sú sklamaní a majú pocit, že boli oklamaní.

Toto je problém ľudskej stability.

Myslím, že práve pre takéto sklamania a takéto skúsenosti potrebujeme počuť, že Ježiš Kristus je ten istý včera i dnes i naveky. Toto je záruka Božej stability, na ktorú sa môžeme kedykoľvek spoľahnúť.

AMEN

 

Piesne: Slovo stalo sa...; 65; 66; 67; A 22; 656/14

Texty: Iz 51,4–6; Ž 90,1–6.14–17; R 8,31–39; Luk 12,35–40

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

september 2020
Po Ut St Št Pi So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Nasledujúce udalosti

streda - 23. sep 2020 19:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
štvrtok - 24. sep 2020 08:00
Pastorálne návštevy
piatok - 25. sep 2020 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava
piatok - 25. sep 2020 17:15 Obišovce
Mládež
nedeľa - 27. sep 2020 09:30 Obišovce
16. po Sv. Trojici