• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2019 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

2. adventná 2018

Kázňový text:  Iz 11, 1-5

Zažili ste už, bratia a sestry, nejakú vážnu kontrolu vo vašom zamestnaní? Povedzme v práci nejakú daňovú kontrolu, alebo z hygieny, prípadne kontrolu z Inšpekcie práce? Nech máte akýkoľvek poriadok v tom, čo robíte, a snažíte sa, aby všetko bolo v perfektnom stave, avízo, že nás príde niekto kontrolovať, nás vždy trochu vystraší.

Nikdy nevieme, či sme niekde neurobili chybu, či sme nevedomky niečo nesprávne nezaložili, či niečo zle nenaúčtovali, alebo si nevedieme nejaký denník, ktorý by sme podľa zákona mali mať. Prípadne nám chýba nejaká výveska na dverách s presnými pokynmi, alebo nemáme aktualizované niektoré údaje.

Samozrejme, že každá väčšia kontrola zo sebou prináša aj nejaké tie pokuty a penalizácie. Už to nie je iba o tom, že vás upozornia na nejaké chyby, ktorých ste sa dopustili a vytknú vám ich, ale príde vám najprv oznámenie o výške pokuty s upozornením, že ak chyby neodstránite do určeného dátumu a nepreukážete, že ste ich opravili, pokuty sa budú ďalej zvyšovať.

Dôchodcovia si povedia: Ako nám je už len dobre! Nám už nič také nehrozí! Ani daňová kontrola, ani kontrola z ministerstva, ani inšpektorát práce, už nám nikto nemôže nič vytýkať. Ale taká manželka či manžel vás predsa skontrolovať môže? A nemôžem tvrdiť, že to nebude vážne.

Neviem, či ste si to uvedomili, ale Izaiášovo proroctvo by sa dalo vnímať aj ako oznámenie o prichádzajúcej veľmi vážnej osobnej kontrole, ktorá bola avizovaná do života vyvoleného Božieho ľudu. Nebude súdiť podľa toho, čo mu oči vidia, a nebude rozhodovať podľa toho, čo mu uši počujú, ale v spravodlivosti bude súdiť slabých a správne vynášať výrok biednym zeme. Biť bude zem palicou svojich úst a bezbožníka usmrtí dychom svojich perí.

Boli to vážne slová o tom, že príde niekto, kto urobí v ich životoch hĺbkovú kontrolu. A nebude to podľa toho, čo o nich iní hovoria, žiadne pochvalné rečičky nezavážia, pretože On odhalí všetko o ich živote.

Samozrejme, že ľudia, ktorí zažili nejaké krivdy a cítili sa poškodení a ukrivdení čakali na Mesiáša ako na niekoho, kto sa ich zastane a pomôže, ale určité obavy cítil každý, kto si uvedomil, že príde niekto, kto sa na jeho život pozrie do detailov.

My dnes už poznáme výsledok tohto proroctva. Prišiel na svet Pán Ježiš Kristus a za tri roky svojho verejného pôsobenia vyniesol niekoľko spravodlivých výrokov aj niekoľko prísnych súdov. Bol skutočne nekompromisný. Neurobili na neho dojem ľudia, ktorí boli všetkými považovaní za veľmi nábožných. Nepomohlo modlenie sa na rohoch ulíc, ani dlhšie modlitebné retiazky. Pán Ježiš to zhodnotil ako farizejské divadlo. Zase na pováženie boli niektoré súdy príliš mierne, keď z jeho úst zaznelo: ...ani ja ťa neodsudzujem, ale viac nehreš! Mohli by sme pokračovať ďalej, spomínajúc ďalšie a ďalšie Ježišove výroky, pri ktorých sa skutočne pozeral akoby inými očami a jeho závery boli veľmi divné až nezvyčajné.

Ale nechajme už teraz minulosť minulosťou a poďme do našej reality. Je tu advent a s ním prichádza jedna avizovaná životná kontrola. Prichádza niekto, kto prekontroluje tvoj osobný život a tvoje rozhodnutia. Pozrie sa na nich úplne nezaujate ako niekto nestranný a okomentuje všetky tvoje životné kroky. Vedeli by ste si niečo také predstaviť? Chceli by ste takýto spravodlivý súd? Posúdenie všetkých svojich krokov, svojho konania a svojich rečí?

Povedzme taký jeden rok dozadu. Prišlo by k vám niekoľko odborníkov na viaceré oblasti života a išli by pekne krásne krok po kroku, slovo po slove, čin po čine.

Nejaký odborník by sa pozrel na vašu výchovu. Koľko času si strávil so svojimi deťmi. Ako si sa im venoval. Čo si urobil, keď ti syn, alebo dcéra priniesla zlú známku. Aký postup si zvolil. Nič si neriešil, alebo si dieťa potrestal. Bol to primeraný, či neprimeraný trest. Čo ten trest spôsobil v tom dieťati. Ako si ho viedol ku samostatnosti, ako si sa s ním rozprával a kde si reagoval neprimerane, kde si nedodržal slovo a to dieťa si sklamal. Kedy si kvôli práci alebo vlastnej lenivosti odsunul výchovu na druhú koľaj.

Viete si predstaviť, aká by to bola nepríjemná vec? Na koľko omylov a chybných rozhodnutí by sa vo vašej výchove prišlo?

Doteraz to ešte nikto neurobil. My rodičia sme presvedčení, že to, ako postupujeme vo výchove, je vcelku dobré. Sem tam si prečítame nejakú knihu o výchove a zbadáme niektoré chybičky, alebo nám sem tam niečo pripomenie manžel-manželka. Ale to sú skôr ojedinelé veci. Ale aby niekto skontroloval všetko, všetky moje postupy a moje reakcie a rozhodnutia, tak toho by som sa obával.

A tak by to išlo vo všetkom. Niekto by prekontroloval našu ekonomiku. Koľko peňazí som vyhodil za nepodstatné a hlúpe veci, ktoré som nikdy nepotreboval. Zbytočne drahý mobilný telefón, alebo prehnane veľký televízor, či ďalší tablet do domácnosti len preto, aby si sa tým mohol pochváliť. Pri tom tie peniaze si mohol dať na nejakú dobrú vec, ktorá by pomohla inému človeku a bol by z nich oveľa väčší úžitok.

Niekto by skontroloval váš vzťah v manželstve. Prečo si sa so ženou rozprával 15. apríla tak neprimerane? Prečo si na ňu kričal? Nikdy si sa jej za to správanie neospravedlnil, nepovedal jej prepáč a ani si jej to nikdy nevysvetlil. Prečo si jej mesiac na to klamal a nepovedal pravdu o nejakej návšteve?

Nikto nikdy tak detailne naše životy nezhodnotil. Žijeme si deň za dňom bez akejkoľvek kontroly, bez toho, aby nám niekto povedal, že toto tvoje jednanie bolo dobré a toto zase zlé, tu to bola chyba a tu to to bolo na hranici. Dospelého človeka len sem tam niekto napomenie, či upozorní na nejaké chyby, ktorých sa dopúšťa. A tak má väčšina ľudí pocit, že to čo robia, a to ako to v živote robia, je v poriadku.

Ale advent nám pripomína, že raz príde niekto, kto ...nebude súdiť podľa toho, čo mu oči vidia, a nebude rozhodovať podľa toho, čo mu uši počujú, ale v spravodlivosti bude súdiť slabých a správne vynášať výrok biednym zeme...

To znamená, že niekto ten hĺbkový audit našich životov a našich rozhodnutí urobí. Ten na konci však už bude záverečný a po ňom sa už nič opraviť nebude dať. Tohtoročný advent by sme však mohli využiť na to, aby sme si tú kontrolu urobili za ten uplynulý rok.

Po každej kontrole sa robí zápis chýb, ktoré je treba okamžite odstrániť s tým, že následná kontrola po nejakom čase zistí, či ste všetky nedostatky dali do poriadku.

Čo myslíte, aký rozsah by mal taký zápis z kontroly vášho života? Čo všetko by nám Pán Ježiš odporúčal odstrániť, čoho sa chrániť, čo úplne zmeniť?

Čím viac sa človek venuje Božiemu slovu, tým viac chýb vo svojom živote objavuje. Konfrontácia so spravodlivosťou nie je nikdy príjemná, ale môže pomôcť človeku napraviť zmeniť život.

O tom je advent, o príchode Krista, ktorý sa inak pozerá na život človeka. Nebude súdiť podľa toho, čo mu oči vidia, a nebude rozhodovať podľa toho, čo mu uši počujú, ale v spravodlivosti bude súdiť slabých a správne vynášať výrok biednym zeme.

AMEN

Piesne:  6; (16); 4; 21; A 2; 656/4

Texty:  Jóel 3,2-5; Žid 10,35-39; Mk 1,14-15; Ž 110,1-7

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

marec 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nasledujúce udalosti

utorok - 19. mar 2019 12:45 Kysak
Náboženstvo 1. - 4. ročník
utorok - 19. mar 2019 14:00 Kysak
Náboženstvo 5. - 9. ročník
utorok - 19. mar 2019 17:00 Kysak
Pôstna večiereň
utorok - 19. mar 2019 18:00 Obišovce
Pôstna večiereň
streda - 20. mar 2019 18:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov