• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2019 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

5. po Svätej Trojici 2018

Kázňový text:  2Tim 2, 22-26

Tak výstižné a trefné slová do našej situácie som už dávno nečítal. Je koniec školského roka a tomu je venovaná aj dnešná nedeľa. Naše deti majú pred sebou dva mesiace prázdnin, výletov a mnohých aktivít. Takže pre nich sú tieto slova určené predovšetkým, ale myslím, že ich môžeme študovať všetci a učiť sa v nich, ako kresťansky jednať s ľuďmi a ako mierniť konflikty a problémy, ktoré tu vznikajú.

Nie je to však slovo len pre mladých. Pôvodne to apoštol Pavol písal svojmu žiakovi Timoteovi, ktorého si pripravoval a učil ako svojho nástupcu. Bol v tej dobe ešte dosť mladým, preto mu v jeden moment písal, aby nikto nepohŕdal jeho mladosťou, ale na strane druhej sú to veľmi veľavravné rady a nedajú sa obmedziť vekom.

Budem sa dnes viac venovať iba úvodnému veršu. Takže poďme pekne po poriadku.

Pred chúťkami mladosti utekaj... Je to trochu opačné. Dnešná doba vyzýva mladých ľudí, aby si užívali život, kým sú mladí. Teraz je čas užívať si dovolenky, užívať si zábavu, voľné dni. Niekedy mám pocit, že dnes sa už počíta s tým, že v rámci úžasných zážitkov môžete prekračovať aj určité hranice. Akosi to k užívaniu mladých ľudí patrí. Nemravný a nemorálny život, veď kedy keď nie teraz? Nejaké to vystrájanie, alkohol, nejaké tie ľahšie drogy a poriadna zábava, či „žúrka“. V dnešnom svete sú tieto veci brané ako normálne a prirodzené a k mladým ľuďom patria. Dokonca, keď je človek už trochu starší, tak na tieto udalosti spomína a chváli sa nimi.

Bežne počúvam: ...a tam vtedy sme sa tak opili... celú noc sme vystrájali... niekto na nás zavolal políciu... Po čase sú tieto zážitky z mladosti doslova a do písmena hrdinstvá.

A teraz, akoby sme sa preniesli v čase o pár storočí dozadu a riešili rady tipu: Pred chúťkami mladosti utekaj... Buď opatrný, nedaj sa „oblbnúť“, nedaj sa podviesť tým, že je to dnes všetko normálne a prirodzené. Nepovoľuj svoju uzdu. Dávaj si pozor, pretože chúťky mladých ľudí sú veľmi nebezpečné a mnohé z nich končia problematicky niekedy až tragicky.

Musíte uznať, že sa to dosť bije. Dnešná doba hovorí užívaj si život, vychutnávaj, trošku prekračuj aj hranice, keď je treba. Apoštol Pavol ako starý skúsený muž naopak hovorí, dávaj si pozor, do čoho sa namočíš, buď opatrný a ostražitý, lebo tie naoko nevinné veci ťa môžu poznačiť na celý život.

Nevnímajte to zle, bratia a sestry, a hlavne vy mladí, je to skúsenosť staršieho človeka, ktorý mal čo to prežité. A myslím, že tie slová treba vnímať aj ako slová svetobežníka. Apoštol Pavol časť svojho života precestoval vtedajší svet na svojich misijných cestách, čo je dnes moderné, takže ten muž skutočne vie, o čom píše. Dosť toho v živote videl a dosť toho v živote zažil.

Chúťky mladosti boli a sú veľmi podobné. Skúmať nepoznané, predviesť sa, zapôsobiť na iných, zaujať, aby si vás všimli. Možno sa to mení trochu rokmi, ale myšlienka ostáva.

Pozrite sa, ako sa dnes mladí ľudia obliekajú. Nikto z nich nechce byť všedný a stratiť sa v dave. Treba na to odvahu vybrať sa niekde oblečený úplne inak, ako všetci ostatní. Každý sa na vás bude pozerať, mnohí o vás budú hovoriť. Roztrhané rifle, tričká s podivnými nápismi, šialené farby. Sú ochotní pre to mnoho vytrpieť. Veď len taký piercing. Dať si urobiť diery do uší, nosa a kdekade inde, to nejde bez bolesti a oni sú ochotní to podstúpiť, aby boli iní.

Aj vy starší ste neboli inakší v mladosti. Vtedy tých možností nebolo toľko, ale stavím sa, že ste sa doma hádali o tom, ako pôjdete oblečení do školy, do kostola, či na zábavu a ako mama, či otec povedali, že takto nie. Držali vás nakrátko.

Vyzývavé a provokačné oblečenie je ešte taká menej problematická vec. To predvádzanie mladých sa prejavuje aj v horších veciach. Dokážem vyniknúť v partii kamarátov, lebo fajčím a vypijem si a vydržím veľa. A tu sa nebavíme o nejakých vysokoškolákoch. Dokonca ani o stredoškolákoch. Začína to pri deťoch na základných školách niekde v 10 až 12 rokoch. Dokážu sa opiť do bezvedomia. V dnešnej dobe sú s tým veľké problémy. Je to tým, že majú neobmedzené možnosti dostať sa k alkoholu, cigaretám ale už aj k drogám. A nemajú toľko “rozumu a vôle“, aby mali zábrany.

Keď si spomínam na svoje detstvo, tak príležitosti a pokušenia boli podstatne menšie. Na dedine, kde bol jeden obchod a každý vedel o všetkom, čo sa tam stalo, bolo problematické vystrájať a vymýšľať hlúposti. Ako chlapci sme tiež chceli vyskúšať nejaké cigarety, ale kde ich kúpite, aby sa to rodičia nedozvedeli, aby predavačka všetko nepovedala? Sused posielal svojich vnukov kupovať do obchodu Detvy (cigarety bez filtra), tak sa nám podarilo kúpiť tie a to sme skúšali fajčiť v lese. Cestou domov sme si všetci v potoku umývali zuby, aby nebolo cítiť, že sme fajčili. Toto bolo vtedy naše najväčšie pokušenie.

Ale uvedomujete si, aké pokušenie majú deti dnes? To sú neobmedzené možnosti prístupu k čomukoľvek. Od alkoholu, cez cigarety, až k tvrdým drogám, nehovoriac o internete, kde sa malé deti dostanú na nemravné stránky, stačí odliknúť, že máte 18. K tomu možnosť vidieť brutalitu a násilie, vo filmoch a hrách, ktoré poznačia a ovplyvnia mladého človeka. Rôzne počítačové hry, ktoré naše deti doslova zotročujú a robia z nich závislých. A do toho sa pridáva šikana, nielen v školách, ale aj cez internet a rôzne internetové siete.

Dalo by sa toho teraz vymenovávať veľa. Ide o to, že v dnešnej dobe je jednoznačne viac pokušenia a zvádzania, ktoré sa posúva stále do nižšej a nižšej vekovej kategórie. Ale tam už chýbajú vedomosti na takéto vážne rozhodnutia. Tam už je treba rozum a treba mať aj pevnú vôľu, ktorá dokáže povedať nie. Lenže vo veku 12 či 13 rokov to naše deti ešte nevedia.

Ak sa na internete dostane dospelý človek k nejakým pornostránkam, mal by mať dosť rozumu na to, aby to vypol. Ale má už dosť rozumu 12 či 13 ročný chlapec? Ak si dospelý človek zahrá na počítači nejakú hru, ale po pol hodine si povie, že stačilo, lebo to zabíja čas. Dokáže to urobiť dieťa? Dokážu naše deti pri surfovaní po internete posúdiť, že toto nie je pre mňa a radšej to vypnem?

Je to vážna otázka, či sú dosť zrelí na takéto vážne rozhodnutia a či majú v sebe dosť pevnej vôle, aby to zlo, ktoré sa na nich v dnešnej dobe tlačí dokázali odfiltrovať?

Chcel by som, bratia a sestry, aby sme si uvedomili, že tie naše deti a vnúčatá to v dnešnom svete majú ťažšie. A že bez našej pomoci mnohé veci nemôžu zvládnuť. Nie sú dosť zrelí a nemajú dosť pevnej vôle na to, aby týmto veciam povedali dosť. V tom som si úplne istý. Majú možnosti a príležitosti, ktoré by ešte nemali mať. Nie je to primerané ich veku, ani ich schopnostiam.

Preto na to majú naše deti rodičov, starých rodičov, aby na nich vplývali, vychovávali, často kontrolovali a zamestnávali užitočnými a prospešnými vecami. Vypĺňali im čas, vysvetľovali, čo je zlé a čo je pre nich nebezpečné. Čoho sa majú vystríhať, pred čím si dávať pozor a krotili v nich aj tie chúťky mladosti.

Nie je riešením zavrieť ich doma a myslieť si, že ich tak uchránite pred pokušením tohto sveta. Oni tak či tak raz do tohto sveta prídu a on im ponúkne všetko svoje pokušenie. Našou úlohou je ich pripraviť, aby boli dosť morálni, dosť zásadoví, aby vedeli odpovedať na všetky hriešne ponuky NIE!

Náš biblický verš končí jednou veľmi užitočnou radou apoštola Pavla: ...ale snaž sa o spravodlivosť, vieru, lásku a pokoj s tými, čo z čistého srdca vzývajú Pána.

Pavol radí, aby bol Timoteus v kontakte s ľuďmi, ktorí vzývajú Pána. Toto vnímam ako veľmi dôležitú radu. Byť v spoločenstve s kresťanmi, byť pod vplyvom Božieho slova, pohybovať sa medzi ľuďmi, ktorí majú kresťanské zásady a morálku.

V tomto vám chceme pomôcť, bratia a sestry, preto organizujeme tábory a výlety, aby tam naše deti mohli byť a mali tam možnosť pestovať si pevnú vôľu, kresťanské zásady a predovšetkým vieru v Ježiša Krista.

AMEN

 

Piesne:  466; 470; 197; 474; A 53; 656/5

Texty:  1M 12,1-9; 1Pt 3,8-15; L 5,1-11; Ž 73,23-28

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

február 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Nasledujúce udalosti

štvrtok - 14. feb 2019 18:00 Trebejov
Kresťanské kino
piatok - 15. feb 2019 17:15 Drienovská Nová Ves
Mládež
piatok - 15. feb 2019 18:00 Obišovce
Konfirmačná príprava
sobota - 16. feb 2019 17:15 Kysak
Fusion
nedeľa - 17. feb 2019 09:30 Obišovce
Nedeľa Deviatnik