Štedrý večer 2006
Kázňový text: Ján 7:25–29
Vo štvrtok som sa bol na pozvanie brata konseniora Dušana Havrilu, duchovného správcu ev. gymnázia v KE, prihovoriť študentom na školských službách Božích. Bol to zaujímavý zážitok. Začal som otázkou, či sa tešia na „ježiška“. Odpoveď bola jasná: „Áno.“ Položil som však ďalšiu otázku: „A na akého Ježiška sa tešíte? Na toho zabaleného v baliacom papieri uloženého pod stromčekom?“ Odpoveďou bolo opäť: „Áno.“
Koľko krát sa domnievame, že nejakého človeka poznáme, ale v skutočnosti ho vlastne vôbec nepoznáme? Myslím, že v dnešnej dobe, keď na nič nie je čas, je takýchto povrchných vzťahov, povrchných známostí veľmi veľa. O ľuďoch, ktorých ledva poznáme hovoríme ako o dobrých priateľoch. A Ježiš je pre nás pestrofarebne zabalenou a mašľou previazanou krabicou.
Práve na túto povrchnosť naráža aj Pán Ježiš v našom prečítanom texte. V tom čase ľudia tiež mali vlastnú predstavu Mesiáša – Vykupiteľa. Izrael bol pod rímskou nadvládou a tak vznikol mýtus, že Mesiáš porazí Rím a ujme sa vlády. Mesiáš bol opradený tajomstvom a preto mnohí tvrdili, že to bude veľmi tajomný muž, o ktorého minulosti a pôvode sa bude málo vedieť. Iní verili, že Mesiáš sa narodí mladej žene v Betleheme tak, ako to hovoria proroci Starej zmluvy.
Čo však títo ľudia vedeli o Ježišovi? Mnohí nevedeli ani to, že sa naozaj narodil v Betleheme, pretože od skorej mladosti vyrastal v Nazarete. A tak si všetci mysleli, že sa v Nazarete aj narodil. Videli Jeho divy a zázraky, počuli, čo učil, videli, ako žil, ako sa správal. A iste to zanechávalo na ľuďoch hlboký dojem. Inak by sme neboli svedkami toho, ako za Kristom prišli tisícové zástupy ľudí. Ale otázka ostáva: Poznali títo ľudia skutočného, pravého Krista? Alebo sa hnali za vlastnou predstavou? Zdá sa, že „B“ je správne. Preto pre zástup, pre dav bola Ježišova poprava na Veľkú noc obrovským sklamaním. Ježiš ich sklamal. Nenaplnil ich priania a túžby.
Poznáme my skutočného Krista, ktorý k nám dnes prichádza? Alebo sme tu dnes preto, aby sme naplnili vlastné predstavy a túžby o Kristovi? Ježiš k nám prichádza. Spoznávajme aký naozaj je.
Spoznať človeka nie je jednoduché. Vyžaduje si to najmä záujem a čas. Kristus iste bol zaujímavou postavou. Dodnes je zaujímavou postavou. No mnohí do Neho len projektujú svoje predstavy. Robia z Ježiša veľkého morálneho učiteľa, revolucionára, filozofa, bojovníka za práva chudobných, atď. No je skutočný Kristus len toto? Nie! Osoba skutočného Krista je oveľa bohatšia, plnšia, výnimočnejšia. Máme o Krista záujem? Budeme ten záujem mať aj zajtra, o týždeň, o mesiac? Ježiš k nám prichádza. Spoznávajme aký naozaj je.
Aby sme človeka naozaj spoznali, musíme mať na neho čas. Pri dlhoročných manželstvách sa zvykne hovoriť: „Toho svojho manžela / tú svoju manželku už poznám ako vlastnú dlaň. Už ma nedokáže ničím prekvapiť.“ A keď nás prekvapia, sme často v riadnom šoku.
Koľko času denne trávime spoznávaním Krista? On ku nám prichádza vo svojom Svätom slove, vo sviatostiach. Koľko času mu venujeme? Často počúvam: Pán farár, ja nemám čas chodiť do kostola. Hm, ak si človek nenájde jednu hodinu v týždni, aby prišiel do spoločenstva bratov a sestier v kostole, verili by ste mu, že si číta doma Písmo a modlí sa? Ježiš k nám prichádza. Venujme Mu čas. Spoznávajme aký naozaj je.
Ježiš nám v našom prečítanom texte hovorí, že bol k nám poslaný. To znamená, že niekto Ho poslal a kvôli niečomu Ho poslal. Ľudia, ktorí nevedia nič o Kristovi, nevedia nič ani o tom, kto Ho poslal. A nevedia nič ani o dôvode, prečo bol Kristus poslaný. Ale to už sú témy ďalších dní a týždňov. Tí ľudia, ktorí naozaj chcú spoznávať Krista takého, aký skutočne je, prejavia záujem, nájdu si čas a spoznajú v Ňom skutočného Spasiteľa, Mesiáša, Boha. Ostatní budú aj naďalej veriť v Krista, ktorý bude len morálnym učiteľom, revolucionárom, filozofom, bojovníkom za práva chudobných, obeťou justičného omylu, či pestrofarebne zabalenou škatuľou.
No dnes k nám Ježiš prichádza. A my môžeme spoznávať, aký naozaj je. Amen.
Texty: Micheáš 5:1–4; Žalm 2; Ján 1:1–14
Piesne: 13; 19; 41; 60; A: 9; 15