• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2024 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

6. po Svätej Trojici 2011

Nedele po Svätej Trojici sú tématicky trochu voľnejšie, a tak by som vás chcel, milí bratia a sestry, pozvať k niekoľko týždňovému rozmýšľaniu nad krátkou biblickou knihou Ester. Vy budete mať možnosť prečítať si tieto kapitoly vopred doma a spolu sa na niektoré myšlienky pozrieme vždy v nedeľu na bohoslužbách.

Začnem najprv krátkou históriou. Práve kniha Ester je základom židovského sviatku, ktorý sa pravidelne slávi v židovských domácnostiach dodnes. Nazýva sa Purím a je spomienkou na to, ako židovské dievča menom Ester, ktorá sa stala manželkou perzského kráľa Ahasvéra, zachránila Židov pred vyvraždením.

Sú dohady o tom, či táto kniha nie je len literárnym dielom a či má vôbec nejaký historický základ. Sú tam aj určité podobnosti s menami v tejto knihe a pohanskými božstvami. Túto odbornú polemiku nechcem z tohto miesta rozoberať. Väčšina vedcov sa aj tak zhoduje v názore, žeby tak veľký židovský sviatok, ako je Purím, židia nepostavili na nejakej pohanskej mytológii.

Celá táto udalosť, tak ako je zapísaná v Biblii, sa dá vsadiť do presného historického rámca, teda do obdobia, keď sa Židia v babylonskom zajatí dostali pod nadvládu Perzskej ríše. S najväčšou pravdepodobnosťou sa to odohralo za vlády perzského kráľa Xerxsesa okolo roku 460 pred Kristom. Tu začína rozprávanie tejto krátkej biblickej knihy a my si prečítame z 1. kapitoly niekoľko veršov.
–––––––––––––­––––––––––––––––––––––––­––––––

Čítanie kázňového textu: Ester 1,10–21

10 Na siedmy deň, keď sa srdce kráľa rozveselilo vínom, povedal Mehúmánovi, Bizetovi, Charbónovi, Bigetovi a Abagtovi, Zétarovi a Karkasovi, siedmim eunuchom obsluhujúcim kráľa Ahasvéra, 11 nech pred kráľa privedú kráľovnú Vaští s kráľovskou korunou, aby ukázal národom a kniežatám jej krásu; bola totiž krásna na pohľad. 12 Ale kráľovná Vaští sa zdráhala prísť, ako jej rozkázal kráľ prostredníctvom svojich eunuchov. Vtedy sa kráľ veľmi rozhneval a jeho zlosť v ňom vzplanula. 13 Povedal mudrcom, ktorí sa vyznali v pomeroch, lebo obyčajne tak sa kráľova záležitosť predkladala všetkým znalcom zákona. 14 Najbližšie mu boli Karšená, Šétár, Admátá, Taršíš, Meres, Marsená, Memúchán, sedem perzských a médskych kniežat, ktoré mali prístup ku kráľovi a sedeli na poprednom mieste v kráľovstve:15 Čo sa má vykonať s kráľovnou Vaští podľa zákona za to, že nesplnila príkaz kráľa Ahasvéra, doručený eunuchmi? 16 Memúchán povedal pred kráľom a kniežatami: Kráľovná Vaští sa previnila nielen proti kráľovi, ale i proti všetkým kniežatám a národom, ktoré sú po všetkých krajinách kráľa Ahasvéra. 17 Lebo slovo kráľovnej sa rozchýri medzi všetkými ženami, takže budú znevažovať manželov vo svojich očiach, a povedia si: Kráľ Ahasvér rozkázal, aby k nemu priviedli kráľovnú Vaští, a ona neprišla!18 Ešte dnes to povedia perzské a médske kňažné, ktoré počuli slová kráľovnej, všetkým kráľovým kniežatám; z toho vznikne veľa znevažovania a hnevu. 19 Ak to kráľ uzná za dobré, nech vyjde od neho kráľovské slovo, vpíše sa medzi perzské a médske zákony a nech sa neprestupuje, že totiž Vaští už nesmie prísť pred kráľa Ahasvéra a že jej kráľovskú hodnosť dá kráľ inej, lepšej ako ona. 20 Keď počujú rozkaz, čo kráľ vydá pre celú svoju ríšu, ktorá je veľká, potom všetky manželky vzdajú úctu svojim manželom, od najväčšieho po najmenšieho. 21 Táto rada sa zapáčila kráľovi i kniežatám; kráľ urobil podľa Memúchánovho slova.
–––––––––––––­––––––––––––––––––––––––­––––––––

Kniha Ester začína udalosťou, ktorá akoby nemala nič spoločné s Bohom a Božím ľudom. Perzia v tej dobe vládla svetu a hneď v prvom verši je zmienka o tom, že kráľ Ahasvér vládol od Indie po Kúš nad 127 krajinami. Jednou z nich bolo aj Judsko a nemalá časť Židov žila už v Babylonskom zajatí, ktoré v tom čase plne patrilo Perzii. Bol to len jeden národ zo 127.

Na rozkaz kráľa Ahasvéra kráľovná Vaštií odmietla prísť na kráľovskú hostinu a on pobúrený jej neposlušnosťou po porade so svojimi radcami jej navždy zakázal predstúpiť pred kráľa. V druhej kapitole sa spomína, ako si kráľ hľadal náhradu, ale aj tak tam žiadny súvis s Božím ľudom nie je. Až keď sa v tretej kapitole dočítate, ako sa jeden zo židov odmietol pokloniť najvyššiemu kniežaťu Hámánovi, uvedomíte si problém, o ktorom kniha hovorí.

Vernosť jedinému Bohu, ktorému sa človek môže klaňať, je veľkým problémom a provokáciou pre neveriace a pohanské prostredie, v ktorom židia vtedy žili.

  • A zrazu dáva zmysel hľadanie dievčaťa, ktoré nahradí kráľovnú
  • jej vysoké postavenie, vďaka ktorému môže predstúpiť pred kráľa a ozvať sa v pravú chvíľu.

Niekto by povedal, že je to šťastie, že je to náhoda, že sa to všetko vyvíjalo takým smerom, ale rozumný človek za tým vidí riadenie, predvídavosť, správne nasmerovanie a načasovanie. A na to z tejto úvodnej kapitoly chcem upriamiť vašu pozornosť.

–––––––––––––­––––––––––––––––––––––––­–––––––––––
Pred pár mesiacmi sa stala na Slovensku jedna tragická autonehoda. Zomrel pri nej, na prechode pre chodcov, jeden starší človek. Zaujímavosťou bolo, že sa to odohralo na svetelnej križovatke, kde mali chodci červenú a autá mali zelenú. Ten človek tam v tej chvíli nemal byť. Na vozovku vstúpil, keď mali chodci červenú a autá mali zelenú. Súd však rozhodol, že na vine bola vodička auta, pretože nepredvídala, čo všetko sa mohlo na tomto mieste stať. Samozrejme, že po rozhodnutí súdu sa hneď druhá strana odvolala. Neviem, ako to nakoniec skončilo a ani to nechcem nijakým spôsobom uzatvárať, alebo posudzovať, ale chcem upozorniť na slovo predvídavosť.

  • Väčšina autonehôd by sa dala vyriešiť tým, keby sme my vodiči boli predvídavejší.
  • Väčšine konfliktov by sa dalo zabrániť, keby sme boli trochu predvídaví a uvedomili si, že moje slová, alebo moje reakcie toho druhého privedú do zúrivosti a hnevu.
  • Možno by sme sa v mladosti vyhli mnohým veciam, keby sme mysleli na to, že za ne budeme v starobe pykať podlomeným zdravím.

Často počúvam:

  • keby som bol vedel, bol by som si tie kríže viac chránil
  • keby som bol vedel, bol by som menej športoval a zaťažoval svoje nohy a kolená
  • keby som bol vedel, nemal som vtedy začať fajčiť

A toto všetko, ako aj mnohé ďalšie veci, ktoré by ste presnejšie vedeli dopovedať za mňa, je o určitom predvídaní. A čomu všetkému by sme sa mohli vyhnúť, aké nešťastia nás mohli obísť, keby sme vedeli predvídať.
ALE NEVIEME!

Môžeme byť za volantom opatrnejší, vo vzťahoch si dávať väčší pozor, ale nikdy sa nebudeme na 100% vedieť pripraviť na to, čo príde. No situácia na hrade v Šúšane hovorí, že Pán Boh áno. Skôr, ako kráľovské knieža Hámán začal pripravovať vo svojej hlave úklady proti Židom a snažil sa dostať k ich majetku, mal Pán Boh na dvore kráľa Ahasvéra človeka, ktorý sa v pravú chvíľu ozval. A tomuto sa hovorí predvídavosť.

Keby ste minulý rok vedeli, že tá voda v Hornáde bude tak neprestajne stúpať, boli by ste z pivníc i kuchýň vyniesli veci ešte vyššie. Ale kto si vtedy predstavoval, že bude stúpať až do takých výšok?

Veľmi jednoducho sa povie: Človeče, tak trochu viac predvídaj. Buď opatrnejší! Mysli na budúcnosť a pripravuj sa! Ale na čo? A kedy sa to dačo stane? A čo to vlastne bude?

Božia predvídavosť však nebola iba v Šúšane za kráľa Ahasvéra. Skôr než sme sa narodili na tento svet, skôr než sme svojím vlastným rozhodnutím urobili niečo zlé a spáchali hriech, dávno predtým Boh poslal svojho Syna Ježiša Krista, aby sme z týchto vín boli očistení a ospravedlnení. Aj toto je Božia predvídavosť.

Pán Boh myslí a hľadí oveľa ďalej. To, čo sa nám zdá možno teraz nelogické, popletené a pomotané, zapadá presne do Božích plánov. Má svoje opodstatnenie, má svoj zmysel. Jedna žena z kráľovského dvora odchádza, aby ju nahradil niekto, koho raz v správnej chvíli Boh použije.

Občas hrávam s našimi chlapcami šach a práve pri hraní tejto hry som si uvedomil, že nikdy nebudem dobrý šachista. Ja sa v tej hre snažím iba reagovať na to, čo urobí protihráč. Poviem mu: Choď, aby som si potom mohol premyslieť, čo urobím. Ale dobrý šachisti rozmýšľajú aj niekoľko ťahov dopredu. Premýšľajú nad ťahmi, ktoré najpravdepodob­nejšie urobíte, ako budete postupovať a ako oni svojimi ťahmi dosiahnu to, čo oni chcú.

Život však nie je hra odohrávajúca sa na 64 políčkach. Je oveľa zložitejší a komplikovanejší. Ale biblická kniha Ester už v prvej kapitole potvrdzuje, že tej zložitosti a komplikovanosti niekto veľmi dobre rozumie a je na ňu pripravený.

Chcem ešte pripomenúť, že tá Božia predvídavosť je veľmi dôležitá aj dnes a aj pre náš život.

AMEN

 

Piesne: 466; 538; 200; 292; 656/17; A:53
Texty: 5M 15,7–8.10–11; 1Pt 1,13–21; L 9,51–62; Ž 139, 1–4.6–12

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

máj 2024
Po Ut St Št Pi So Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Nasledujúce udalosti

utorok - 30. apr 2024 14:00 ZŠ Kysak
Náboženstvo 5. - 9. ročník
štvrtok - 02. máj 2024 18:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov
piatok - 03. máj 2024 16:00 Obišovce
Konfirmačná príprava 1. a 2. ročník
piatok - 03. máj 2024 17:15 Obišovce
Mládež
nedeľa - 05. máj 2024 08:00 Obišovce
5. po Veľkej noci