• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2019 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Veľkonočná nedeľa 2018

Kázňový text:  J 11, 25-26

Máte radi hádanky, alebo hlavolamy? Ste v ich lúštení dobrí? Asi máte teraz pocit, že to nemá nič spoločné s dnešným dňom, kedy máme hovoriť o Ježišovom vzkriesení. Ale mám pre vás dnes dva hlavolamy, alebo ak chcete hádanky. Jeden hlavolam vám uvediem ako príklad, aby som vás zaujal.

Na ňom sa môžete trochu rozcvičiť a potom si dáme ten druhý, ktorý je oveľa dôležitejší a neslúži na zábavu. Je to taký životne dôležitý hlavolam. V podstate by sa dalo povedať, že ho dal Pán Ježiš vyriešiť jednej žene, ale ostalo to na riešenie aj všetkým ostatným veriacim ľuďom.


Ale začnime najprv tým na pobavenie a na zahriatie: Ktorý deň by bol zajtra, keby včera bolo päť dní pred dňom, ktorý je po nedeľnom zajtrajšku? Môžete nad ním chvíľu rozmýšľať a na konci, ak budete vedieť, môžete si zatipovať. (odmena)


Ten druhý hlavolam položil Pán Ježiš žene vo veľmi ťažkej chvíli, vo veľmi ťažkom okamihu jej života. Jeho znenie je vlastne náš kázňový text: Riekol jej Ježiš: Ja som vzkriesenie a život - kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie, a nik neumrie naveky, kto žije a verí vo mňa. Či veríš tomu? (J 11,25-26)

Moja prvá otázka je, komu to Pán Ježiš povedal a aké boli okolnosti týchto Ježišových slov? (boli povedané Marte, keď zomrel jej brat Lazar)

Keď som si čítal tieto slová ako kázňový text na dnešný deň, prvá vec, ktorá mi napadla bola, že sú to veľmi známe slová. Všetko je predsa jednoduché a jasné. Pán Ježiš jej prišiel povedať, že má moc nad smrťou a že prišiel vzkriesiť Lazara. Ale skôr ako to urobil, chcel Martu trochu vyskúšať, či verí Jeho slovám a či dokáže uveriť aj tak nadprirodzenej a nepochopiteľnej veci ako je vzkriesenie jej brata.

Ale potom som si tie slová čítal niekoľkokrát a zistil som, že im trochu nerozumiem. Nesedela mi formulácia. Tak som si ich čítal ešte viackrát aj v súvise so všetkými udalosťami a zistil som že to vôbec nie je také jednoduché, ako sa mi to na prvé prečítanie zdalo.

Ak by išlo len o mŕtveho Lazara, tak by Ježiš povedal. Ja som prišiel, aby som vzkriesil Lazara a dal mu život. Veríš, že to dokážem? A Marta by sa mal rozhodnúť medzi tým, či verí, alebo neverí. Ale otázka neznela tak. Ježiš hovorí niečo iné. Ja som vzkriesenie a život - kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie, a nik neumrie naveky, kto žije a verí vo mňa.

To slovné spojenie ... Ja som vzkriesenie a život ... je veľmi zvláštnou formuláciou. Nie je to, že ja budem vzkriesený, ani že Lazar bude vzkriesený, ale že Ježiš, On ako osoba je vzkriesenie a je život. Čo je pre nás, bratia a sestry, vzkriesenie? Ja som to vždy chápal ako nejaký čin, skutok, zázrak, ktorý sa udial. Máme v Božom slove texty, v ktorých sa hovorí o tom, že Boh vzkriesil Ježiša Krista z mŕtvych. Máme texty o tom, že Ježiš vstal z mŕtvych a premohol smrť. Čo je pochopiteľné, keď veríme v Trojjediného Boha. Takže raz sa hovorí, že vzkriesenie je dielo Boha a raz že vzkriesenie je dielo Ježiša Krista. Ale všetko toto je opis nejakého Božieho skutku, Božieho činu. Lenže Marte to Pán Ježiš nepovedal takto. Pozrel som si aj iné biblické preklady, či už to bol ekumenický, roháčkov preklad, alebo aj katolícky. Všetky to prekladajú rovnako. Ježiš povedal Marte že On je vzkriesenie a on je život.

Na spojenie Ježiš je život sme zvyknutý viac. Hlavne evanjelista Ján zaznamenal niekoľko takýchto Ježišových slov, kde o sebe hovoril, kto je. Ja som dobrý pastier, ja som dvere, ja som cesta, pravda i život... Niektoré sú viac pochopiteľné ako obraz dobrého pastiera, iné viac záhadné, ako ja som pravda, či ja som život. Ale priznám sa, že formuláciu Ja som vzkriesenie... som si poriadne doteraz nevšimol.

Keď to Ježiš povedal vtedy Marte, zareagovala dosť váhavo. Najprv povedala, že vie, že On je Kristus Syn Boží, ktorý mal prísť na svet, ale potom odišla za sestrou Máriou a povedala jej, že ...Majster je tu a volá ťa. Pripadá mi to, akoby z toho celého mala chaos a tak zavolala sestru, ktorá mala akosi ku Ježišovi bližšie. Veď raz sedela pri Ježišových nohách a počúvala Ježiša a On jej povedal, že si vyvolila lepší podiel. Takže to znelo ako: poď sem ty, ty tomu budeš lepšie rozumieť, lebo ja netuším, čo mi chcel Ježiš povedať.

Ako teda máme chápať to Ježišovo: ja som vzkriesenie a život...? Ježiš to povedal vtedy tak razantne a tak rozhodne, bez zaváhania, že by sme to mali nejako pochopiť. A ak by týmito slovami chcel len povedať, že vzkriesi Lazara, tak to by povedal inak. Tie slová sú ako hádanka, ako hlavolam, ktorý veriaci človek musí rozriešiť. Pán Ježiš svoje konštatovanie končí otázkou: Či veríš tomu? To je ako by sa opýtal: Rozlúskol si to? Rozumieš, čo ti hovorím?

Ako môžeme veriť niečomu, čo nepochopíme? Čomu vôbec nerozumieme? Keď Ježiš prišiel k Lazarovmu hrobu a zavolal: Lazar poď von!, tak to pomohlo Marte porozumieť.


Pred nedávnom chodila v televízii reklama na nejakú minerálku. Išiel po ceste nákladiak a šofér sa na poslednú chvíľu vyhýbal nejakému zvieratku na ceste. Urobil rýchly manéver a zozadu mu vypadli fľaše minerálky, ktoré prenášal. Tie spadli na cestu, otvorili sa, pokotúľali sa na okraj a vyliali sa do trávy. V tom momente začala tráva rásť a lúka rozkvitla. Autori chceli týmto ukázať, aká je táto voda prírodná a aká je zdravá a ako blahodarne pôsobí.


Tak nejako som pochopil Ježišove slová: Ja som vzkriesenie a život. S čímkoľvek ma spojíte, do čohokoľvek ma zamiešate, toto prekoná smrť, toto ožíva, toto víťazí a poráža toho najväčšieho nepriateľa človeka. Ako tá voda v reklame, ktorá okamžite ožila lúku, na ktorú sa vyliala. Je za tým viac ako len to, že Ježiš vzkriesil Lazara. On je život. Smrť nad ním nemala moc. Prišlo ukrižovanie, ale smrť nedokázala udržať Ježiša Krista v hrobe.

Lazarovo vzkriesenie bolo ako reklamná vzorka. To dnes poznáme. Ak vám ponúkajú nejaký produkt nejakej mastičky či krému, tak vám pošlú maličkú vzorku, aby ste si ju mohli sami na sebe vyskúšať. Lazar a jeho vzkriesenie bolo takou reklamnou vzorkou. Ak to môžem povedať v takom obraze, tak je to reklamná vzorka aj pre nás.

Lazar mal blízko k Pánovi Ježišovi. Evanjelista Ján zachytil, že prišli Ježišovi povedať: Lazar, ten ktorého miluješ, je nemocný... A tu zrazu vidíme, ako to funguje prakticky. Kto má spojenie s Kristom, kto má vzťah ku Kristovi, kto ma blízky kontakt na Krista, ten prekonáva smrť, pretože Ježiš je vzkriesenie a život.

V ten deň to mohli vidieť všetci, ktorí tam prišli a smútili s Máriou a Martou. Ak máš spojenie s Kristom, tak máš spojenie so vzkriesením a životom. Toto je spôsob ako to funguje. Dodnes je to tak. Preto tá otázka pre Martu: Či veríš tomu?

Ak som to na začiatku nazval hlavolamom, tak toto je to najjednoduchšie riešenie. Ak spájaš svoj život, brat-sestra, s Kristom, tak ho automaticky spájaš so životom a so vzkriesením. Ako tá voda z reklamy. Vpustíš Ježiša do seba a ožívaš a smrť ťa nezastaví.

V ten deň sa na to pozerali aj farizeji a zákonníci. Lazarovo vzkriesenie sa udialo verejne, Pán Ježiš už nič neskrýval. Preto prišla tá myšlienka: Toho človeka musíme zabiť. Ale ako by ste chceli zabiť Vzkriesenie a Život? Nemáte tej moci, ktorá by to zastavila. Ani kríž, ani smrť, ani zavalený hrob, ani zapečatený kameň, ani postavená stráž, nič z toho nefungovalo.

Takže na záver znova tá otázka. Dnes už neznie pre Martu. Dnes je to otázka pre teba a pre mňa, milý brat, milá sestra: Či veríš tomu? Ježiš hovorí: ...kto verí vo mňa, bude žiť, aj keď umrie, a nik neumrie naveky, kto žije a verí vo mňa. Nie je k tomu potrebné nič výnimočné. Len spojiť svoj život s Kristom, len vytvoriť kontakt s tým, ktorý je vo svojej podstate vzkriesením a životom, a vec je vybavená. Tak jednoducho sa víťazí nad smrťou. Máš odvahu na takýto krok?

To je Ježišov hlavolam. Vyriešiť ho znamená pochopiť, aký nekonečný a životne dôležitý význam má pre nás spojenie s Kristom. Je to spojenie, ktoré premáha smrť. Ježiša v nás nič nezastaví.

AMEN

 

A ako je to s tým hlavolamom na pobavenie?

Ktorý deň by bol zajtra, keby včera bolo päť dní pred dňom, ktorý je po nedeľnom zajtrajšku? (sobota)

 

Piesne:  128; 130; A 32; 150; 125; 600; A 33;

Texty:  1S 2,1-2.6-8; 1K 15,1-11; Mk 16,1-8; Ž 118,14-24

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

marec 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Nasledujúce udalosti

utorok - 19. mar 2019 12:45 Kysak
Náboženstvo 1. - 4. ročník
utorok - 19. mar 2019 14:00 Kysak
Náboženstvo 5. - 9. ročník
utorok - 19. mar 2019 17:00 Kysak
Pôstna večiereň
utorok - 19. mar 2019 18:00 Obišovce
Pôstna večiereň
streda - 20. mar 2019 18:00 Obišovce - fara
Stretnutie mužov