• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2019 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

1. po Zjavení 2018

Kázňový text:  J 1, 43-51

Keď čítam konkrétne tento text v Božom slove zdá sa mi vo viere všetko také jednoduché. Stačí prísť k človeku, ukázať na Ježiša Krista a povedať: Toto je Spasiteľ sveta, toho potrebuješ, aby si získal večný život. A on trochu zapochybuje, ale potom si niečo prečíta z Božieho slova a stane sa z neho kresťan. No pravdu povediac, ešte som nevidel, aby toto stačilo na to, aby človek uveril v Ježiša Krista.

To povolanie Natanaela je príliš jednoduché až naivné. Pretože v dnešnom svete to reálne vôbec takto nefunguje. Ľudia majú toľko pochybností, toľko výhrad a všelijakých námietok, že rozhodnúť sa pre nasledovanie Krista je pre mnohých neuskutočniteľná vec.

Čo tak na Natanaela zabralo? Treba začať tým, že ten muž mal prehľad. Samozrejme, že aj v tej dobe to bolo v Izraeli tak, ako je tomu u nás. Ak nie ste zo západného Slovenska, alebo ešte priamo z Bratislavy tak nemôže byť vo vás nič dobré. Čo môže byť dobré z „východu“? Taká bola prvá reakcia Natanaela, keď sa dozvedel, že muž, ktorého mu predstavujú ako naplnenie Mojžišových proroctiev je z Nazareta. Nazaret bol v Galilei v severnej časti, odkiaľ bolo ďaleko do Judska, do Jeruzalema a tým pádom aj do chrámu. Ak má prísť ten, o ktorom hovorili proroci a Mojžiš, mal by byť z miesta, kde je centrum viery a zbožnosti. Nie niekde zo zastrčenej dediny na severe Izraela. A keďže mal prehľad, vedel tak ako všetci zbožní muži Izraela, že Spasiteľ mal byť z mesta Dávidovho, z Betlehema. A tento muž je predsa z Nazareta. Hneď prvá vec, ktorú si vypočul a nesedí. Samozrejme, že proroctvo bolo naplnené, ale toto zatiaľ Natanael nevedel. Preto tá pohŕdavá reakcia.

Páčilo sa mi však to, ako ho Filip pozýval. Nehovoril o tom, že je na 100% Mesiáš. Pozýval ho k tomu, aby sa prišiel presvedčiť, aby sa na Ježiša prišiel pozrieť. To bola ponuka pre rozumného a hľadajúceho človeka. Poď a viď! Presvedč sa sám. Ja ti nedávam hneď odpoveď. Nerozhodujem za teba, nerozkazujem ti, komu máš veriť a ako máš veriť. Poď presvedč sa sám, si predsa rozumný človek.

Podľa toho ako to Filip povedal, bol Natanael človek, ktorý Mesiáša skutočne očakával. Mohli by sme povedať, že bol veľmi podobný Simeonovi, či Anne. Boli to obyčajní ľudia vo svojich povolaniach, ktorí brali vážne slová o Mesiášovi, ktorí uvažovali nad tým, kedy skutočne príde. Venovali sa tomu, museli mať tie veci z Písem naštudované a čakali kedy nastane ten čas.

Mne to trochu pripomína naše očakávanie druhého príchodu Krista. Môžeme o tom veľa hovoriť, ale nie všetci čakáme, že sa to môže stať.

Natanael teda pozvanie dostal. Pán Ježiš mu však trochu nadbehol a povedal mu: Ajhľa, pravý Izraelec, v ktorom nieto ľsti.

Bol to trochu šok. Zrazu stál pred ním niekto, kto videl do jeho vnútra, kto bez toho, aby sa s ním rozprával, vystihol jeho podstatu. Kto je a aký je. Ten muž bol skutočne v niečom výnimočný. Možno si to mnohí ľudia v jeho blízkosti nevšimli, ale Ježiš to o ňom povedal hneď na prvý šup. A potom ešte dodal, že ho sledoval oveľa skôr. Pre Natanaela zrazu nebol problém v tom, že je z Nazareta, že nespĺňa proroctvá o pôvode a narodení. Natanael je muž, ktorý po krátkom rozhovore s Ježišom položí nabok predsudky a vyznáva: Majstre, Ty si Syn Boží, Ty si kráľ izraelský!

Hľadať Krista bez predsudkov, dokážeme to ešte? Dokážeme sa v dnešnej dobe pozrieť na Krista a celé kresťanstvo bez toho, aby sa nám hneď vynorili všetky chyby kresťanstva? Dokážeme počúvať svedectvá o Bohu bez toho, aby sme si vybavili omyly a hanbu dnešnej cirkvi, ako nám ju s radosťou naservírujú média?

Je to veľmi ťažké. Ako si odmyslíte všetky tie aféry, s ktorými sa kresťanstvo a viera v Krista v dnešnom svete spája? Ako sa dá na to nemyslieť a bez predsudkov vnímať a počúvať Božie slovo?

Dokázali by ste počúvať od niekoho Božie slovo bez toho, aby sa vám pred očami nevynárala jeho minulosť, jeho hriechy a omyly?

Vedeli by ste počúvať veci o Bohu z úst kohokoľvek z vás bez toho, aby sa vám vybavili jeho zlé stránky? Sme hriešni ľudia, na každého by sa niečo našlo. Výhodu má jedine farár, lebo vyrastal inde, takže neviete, čo všetko navystrájal v mladosti. Preto je pre vás jednoduchšie z tohto miesta počúvať mňa, ako niekoho z vás.

Predsudky. To je to, čo nás veľmi často obmedzuje a brzdí. Akosi prirodzene najprv lustrujeme človeka, až potom počúvame, čo hovorí. A toto dokázal Natanael zmeniť, aj keď mu nesedela prvá vec, ktorú sa o tom človeku dopočul, že je z Nazareta.

Tento týždeň v utorok som sedel po obede na fare a hľadal biblické veršíky. Poviete si, že v mojom povolaní nič zvláštne. Ale bolo to zvláštne. Moja sestra ma prosila, aby som jej našiel nejaký verš pre syna jednej kolegyne v práci. Má niečo cez 24 rokov, má pred svadbou a zrazu mu zistili rakovinu. Má metastázy a nevyzerá to dobre. Povedala, že je to už druhý prípad v jej robote. Minulý rok bola na pohrebe dieťaťa inej kolegyne. Zažila najdeprimujúcejšie okamihy na občianskom pohrebe mladého človeka. Smutné beznádejné momenty, kde nikto nič nádejné nedokázal povedať. Veď ani nemohol.

Takže som sedel a rozmýšľal, čo by sa dalo napísať mladému človeku, ktorý je neveriaci tak, ako jeho rodičia, ktorému sa v jednom okamihu zosypal celý svet. Je plný hnevu a nenávisti na každého. Možno ani nevie na koho sa hnevať a koho nenávidieť. Kto je na vine? Keď ste neveriaci, ani Boha nemôžete obviňovať.

A tak som sedel nad Bibliou a hľadal, čo by ho mohlo zaujať, čo by si mal prečítať. Alebo čo by mohlo byť takým impulzom v hľadaní Boha. Keď som niečo našiel, čo sa mi pozdávalo, snažil som sa predstaviť si, ako by taký človek reagoval. Ale vždy mi prišlo na um množstvo predsudkov, ktoré sa mu môžu vynoriť v jeho hlave.

Myslel som na texty, ktoré hovoria o tom, že je to Božia skúška, Božia výchova, ale predstavil som si, že ho také slová len nazlostia. Tak niečo o tom, že ho má Boh rád, ale to je také klišé, veď on zomiera, tak ako ho má Boh rád. Alebo niečo o Ježišovi Kristovi, že za neho zomrel, ale to mu bude pripadať ako otrepaná náboženská fráza. Alebo že je dôležité veriť, ale on predsa nechce veriť, on chce žiť. A to ani nehovorím, že môže zareagovať, že od vás „svätuškárov“ nechcem nič počuť, veď viete len vysedávať v kostole, ste ešte horší ako ostatní.

Nakoniec som si povedal, že je jedno, ako zareaguje, ale o Kristovi by počuť mal a to je to najdôležitejšie. Dať mu šancu, príležitosť počuť, že je tu Boh, ktorý vidí do jeho vnútra a pozná jeho bolesť.

Došlo mi, aké to majú dnešní ľudia ťažké. Sú ovplyvnení ateizmom, rôznymi vedeckými pohľadmi, ktoré sú viac nevedecké ako vedecké. Čítate niečo v novinách, počujete v správach, ale nemôžete ničomu poriadne veriť.

Pred troma dňami som preklikával správy na SME a zrazu čítam: Sladkosti môžu spomaľovať mozog, naznačuje štúdia. Štúdia by mala byť nejaká vedecká vec. Určite stála množstvo peňazí. Ale v jednej vete, ktorá znie tak odborne toľko pochybností? Načo to potom je? Sladkosti môžu spomaľovať mozog a štúdia to len naznačuje. Tak tomuto sa v dnešnej dobe hovorí veda.

Ľudia sú ozaj ovplyvnení rôznymi názormi na vieru od všelijakých pochybných ľudí, pohanskými náboženstvami, ale aj zlými skúsenosťami s veriacimi ľuďmi, aférami a škandálmi cirkví... A stále sa k tomu pridávajú ďalšie a ďalšie.

Dokážeme sa na zvesť o Kristovi pozrieť bez predsudkov? Možno i bez toho najbežnejšieho predsudku, že kresťanstvo je len pre pár starých a naivných ľudí, ale nie pre mladého človeka?

Toto na tom Natanaelovi stálo za povšimnutie. Skúsme sa naučiť počúvať Božie slovo bez predsudkov aj takých vypestovaných tradíciou. To len farár môže kázať, len on to najlepšie vie, len on sa má modliť, len on má o Bohu rozprávať... Dajme priestor aj iným ľuďom a naučme sa ich počúvať bez predsudkov.

Z Natanaela sa v ten deň stal učeník Pána Ježiša, aj keď ho v iných evanjeliách poznáme pod menom Bartolomej.

AMEN 

 

Piesne:  73; 70; 63; 62; A 24; 654

Texty:  Joz 3,5-11.17; R 12,1-5; Mt 3,13-17; Ž 1,1-6

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

február 2019
Po Ut St Št Pi So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Nasledujúce udalosti

štvrtok - 14. feb 2019 18:00 Trebejov
Kresťanské kino
piatok - 15. feb 2019 17:15 Drienovská Nová Ves
Mládež
piatok - 15. feb 2019 18:00 Obišovce
Konfirmačná príprava
sobota - 16. feb 2019 17:15 Kysak
Fusion
nedeľa - 17. feb 2019 09:30 Obišovce
Nedeľa Deviatnik