• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2018 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

1. slávnosť vianočná 2017

Kázňový text:  Tit 2, 11

Máme dnes, bratia a sestry, 1. slávnosť vianočnú. Je to dôležitý a slávnostný deň, aj keď neviem, či sa dokáže vyrovnať včerajšku. Niekedy mám pocit, že pre mnohých pojem Vianoc, súvisí len so Štedrým večerom. Ten vieme prežiť tak emocionálne. Svetielka stromčeka, spoločná večera a rozbaľovanie darčekov, to sú skutočné Vianoce. Ale dnes? Darčeky sa už nerozdávajú a dnešný deň sa skôr podobá obyčajnej nedeli.

Mnohých, ktorí medzi nami boli včera už neuvidíme, čo len potvrdzuje, že niet sa už na čo tešiť a ani nie je čo oslavovať. Jedine tak to, že máme voľno a nejdeme do práce. Takéto vnímanie Vianoc má svoje príčiny. Ak sa z týchto sviatkov vytratí Kristus a podstata Vianočnej zvesti, tak nie je dôvod vidieť v týchto dňoch niečo viacej ako voľné dni. Pre mnohých je najvyšší čas zbaliť lyže a ísť na poriadnu lyžovačku. Som presvedčený, že mnoho ľudí, ktorým Kristus a dielo spásy z Vianoc vypadli, dnes rozmýšľa práve týmto spôsobom. Rodinnú idylku sme včera zažili a dnes je voľný deň, tak čo budeme robiť?

Je medzi vami, bratia a sestry, a takýmito ľuďmi rozdiel? Čím sú pre nás tieto dni? Majú význam ako dni voľna, keď nemusíme ísť do práce a môžeme si oddýchnuť a trochu sa povyvaľovať? Alebo je v tom aj niečo viac? Sú pre vás tieto dni aspoň v niečom osobné?

Niekedy mám chuť zakričať: Ľudia, narodil sa Spasiteľ sveta. Záchranca! To vám nič nehovorí? Netýka sa vás to? Nie je to pre vás nijako dôležité? Nič to pre vás neznamená?


Poviem vám to na jednom príklade.

Malému Robkovi sa na Vianoce narodila sestrička. Prišla k nim na návštevu teta a pýta sa:

   - No Robko, dostal si na Vianoce sestričku, tešíš sa?

A Robko namosúrený odpovedá:

   - No, myslím, že by sa nám doma hodili aj iné veci.


Tak presne toto sme my. Oslavujeme síce, že prišiel na svet ten, ktorý nás zachránil, ale nám by sa teraz hodili iné veci. Pozrite sa, bratia a sestry, do svojho vnútra a rozmýšľajte, či aj my nie sme cez Vianoce ako ten malý chlapec, ktorému by sa zišli aj iné veci, lebo na Spasiteľa sveta akosi nemáme čas.

Vypočujte si teraz Božie slovo, ako ho máme napísané liste Títovi v druhej kapitole v 11 verši:

Text: Tit 2,11

Všimli ste si, ako veľkoryso začína náš kázňový text? Hovorí o veľkej Božej milosti, ktorá sa zjavila svetu a je spásonosná všetkým ľuďom. Je len málo vecí na svete, ktoré prenášajú niečo dobré všetkým ľuďom, ak vôbec nejaké sú.

  • Pre Európu by bolo dobré aby sa zavreli hranice a neprichádzali tu ľudia bez kontroly. Ale pre ľudí, ktorí utekajú zo svojej krajiny pred vojnou, alebo hladom, to dobré nie je.
  • Pre niektorých Kataláncov by bolo dobré, aby sa mohli osamostatniť, ale pre Španielsko, to dobré nie je.
  • Pre Ameriku a Izrael je dobré, aby Jeruzalem bol hlavným mestom Izraela, ale pre Palestínčanov to dobré nie je.

A takto by sme tu mohli menovať prípad za prípadom, situáciu za situáciou. Dnes je ťažké vyhovieť všetkým. Vždy sa nájde niekto, kto nebude spokojný a bude mať námietky.

Ale to, čo Boh urobil na Vianoce, je niečo, čo prinieslo spásu všetkým ľuďom. Boh začal svoje dielo spásy a záchrany hriešneho človeka a to sa týka tým pádom každého jedného z nás. To, že sa narodil Ježiš do nášho sveta, prinieslo prospech každému jednému človeku. Prečo je to niektorým ľuďom jedno? Prečo to pre nich nič neznamená? Prečo im to nestojí za tie momenty vďaky a radosti?

Nečakám, že všetci musíme byť na 1. slávnosť vianočnú v kostole. Ale očakával by som, že si ľudia uvedomia vďačnosť voči Bohu za to, čo pre nás urobil. Namiesto toho je tu ľahostajnosť a ignorancia z ich strany. Akoby to, že sa Ježiš na Vianoce narodil, akoby to bola iba nejaká rozprávka na úrovni Troch orieškov pre Popolušku.

Keby bol Pán Boh ako my ľudia, tak by koniec sveta a tejto zeme naplánoval práve na Vianoce. Pretože vtedy ho najviac ignorujeme. Nevšímame si ho. Pritom toto sú dni, keď Boh urobil niečo dobré pre nás všetkých. Našťastie Božia láska nepracuje tak, ako je tomu vo fyzike, kde máte najprv nejakú akciu a následne na to príde reakcia. Keď si vybavíte udalosti a okolnosti, za akých sa Pán Ježiš narodil, nič z toho by sa nebolo stalo, keby Pán Boh čakal na ľudskú láskavosť.

Snažil som sa predstaviť si otca, ktorý by svoje maličké dieťa zveril do rúk takýchto ľudí a pritom by to nemusel. Niežeby Mária a Jozef boli ako rodičia zlí, ale popravde nedokázali poriadne ani zabezpečiť na tú dobu normálny život. A aj s ochranou to bolo komplikované, pretože Boh musel niekoľkokrát osobne zasahovať, aby Ježiš neprišiel o život skôr.

Ale myslím tu aj na tú nenávisť okolia, na tú nehostinnosť, s ktorou sa od malička stretal. V Betleheme sa nenašla jedna domácnosť, aby ich prichýlila. Potom prišiel Herodes, a keď Ježiš vyrástol, tak tu boli farizeji a zákonníci.

Ak by ste boli rodič, dali by ste svoje dieťa do takéhoto prostredia? A Boh ako otec svojho Syna dal. Zveril ho do rúk ľudí, ktorí mu iba s ťažkosťami vedeli zabezpečiť život. Dal ho do prostredia, kde od samého začiatku voči nemu ľudstvo cítilo nenávisť. Áno Nebeský Otec to predsa so svojim Synom urobil.

Božia láska je aktívna. Ona koná. Nečaká na naše dobro, kým sa konečne zmôžeme na niečo dobré, pretože realita je taká, že sme sa nezmohli. Tá Božia starostlivosť, to Božie konanie na pomoc človeku, je niečo, čo vychádza z Božej lásky a Božieho záujmu o nás, nie je to nič zaslúžené. Nijako sa na tom nepodieľame.

Jednoducho len ...zjavila sa milosť Božia spásonosná všetkým ľuďom... A ako na to tí všetci ľudia reagujú? Pre niektorých je ohromnou tragédiou, že nám zavreli v dnešný deň obchody. No čo budú robiť a kde pôjdu, keď nákupné centrá sú zatvorené? Pre niektorých je to normálna tragédia, čo budú robiť doma? Ale ešte šťastie, že tohto roku napadol tak skoro sneh a lyžiarske strediská hlásia dobré podmienky.

Je to strašná ignorancia Boha. Pritom všetko, čo robí, je zamerané na dobro človeka. A ja musím ešte dodať, že Boh sa predsa nezmenil. Ostal taký istý, ako bol v minulosti. Nič sa neskončilo, stále pracuje pre dobro človeka. Napriek našej ľahostajnosti a ignorovaniu.

Čo teda od nás Boh vlastne v dnešný deň čaká? Ak by sme chceli byť presný, tak si musíme priznať, že sme sa nestrafili na presný deň Ježišových narodenín. Určite sa Ježiš nenarodil v noci z 23. na 24. decembra v roku 1. Skýtsky mních Dionysius Exiguus v 6. storočí nepresne určil túto udalosť v rímskom letopočte a priradil ju na 25. decembra roku jedna. Také poverenie dostal. Takže dnes už vieme, že pri svojom počítaní Ježišovho narodenia sa pomýlil minimálne o štyri roky. A s dátumom je to tiež veľmi otázne. Niektorí historici hovoria, že v našom kalendári by sme Ježišovo narodenie mali oslavovať 12. novembra. Takže presný nie sme.

Ale to nie je až také dôležité. Myslím, že nám to Pán Boh vyčítať nebude. Nemôžeme za to. Ale môže nám vyčítať, že pre nás ostal ten deň nepovšimnutý a nepodstatný. Sú cirkvi, ktoré neoslavujú žiadne sviatky, ale ak si spomeniete napríklad na vyslobodenie Izraelcov z Egypta, tak priamo na Boží príkaz si mali Židia pripomínať tieto udalosti počas sviatkov Paschy, ktorá sa každý rok opakuje. Nemali na to zabudnúť, ale mali si tieto udalosti sprítomňovať každý rok. Stále majú cítiť vďačnosť a majú za to Boha oslavovať a vzdať mu úctu. Bola to veľká vec histórie Božieho ľudu.

Tak je pre nás kresťanov dôležitá udalosť narodenia Pána Ježiša Krista, keď sa zjavila milosť Božia spásonosná všetkým ľuďom... Čo myslíte, čo od nás Pán Boh očakáva? Ja si myslím, že chce, aby sme si s vďačnosťou v srdci pripomenuli tieto udalosti a úprimne povedali Bohu, že sme vďační za to, čo pre nás urobil, že si to vážime a je to pre nás stále dôležitý moment. Urobili ste to, bratia a sestry, takto? Povedali ste mu aj tohto roku, že si to dielo záchrany a spásy vážite a má pre vás nesmiernu cenu?

To je dôvod, prečo sme tu. Prečo dnes nesedíme doma pred televízorom, alebo nelyžujeme niekde na svahu, alebo nešpekulujme, čo s voľným dňom a ako ho čo najlepšie využiť.

Som tu, aby som povedal Bohu, že som vďačný za to, že sa Jeho milosť zjavila všetkým ľuďom.

AMEN

 

Piesne:  Poďakujme...; 39; 34; A 14; 55; 35; 590; A 16; 654

Texty:  Iz 9,1-6; Tit 2,11-14; L 2,1-14; Ž 96,1-3.10-13

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

október 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Nasledujúce udalosti

piatok - 28. sep 2018 17:15 Obišovce
Mládež
sobota - 29. sep 2018 17:15 Kysak
Fusion
nedeľa - 30. sep 2018 08:00 Drienovská Nová Ves
18. po Svätej Trojici
nedeľa - 30. sep 2018 09:30 Obišovce
18. po Svätej Trojici
nedeľa - 30. sep 2018 11:00 Kysak
18. po Svätej Trojici