• 1

  • 2

  • 3

  • 4


Copyright © 2018 - Cirkevný zbor ECAV v Obišovciach

Svätá Trojica 2017

Kázňový text: 1J 5,7

Dnešná nedeľa je nedeľa Svätej Trojice. Už podľa tohto názvu by sme sa mali rozprávať o Trojjedinom Bohu. Mohli by sme dokazovať, že Boh je jeden, tak ako to hovorí prvé prikázanie a zároveň dokazovať, že sa prejavuje v troch osobách.

Ale rozmýšľal som, či keď si to budeme dokazovať, či tomu budeme viac rozumieť? Pomôže to našej viere? Budeme tomu Bohu bližšie, keď budeme vedieť vysvetliť, že Boh v ktorého veríme sa v dejinách ľudstva prejavoval ako Otec – Stvoriteľ, ako Syn – Vykupiteľ, ako Duch Svätý – Posvätiteľ?

Dá sa viera v Boha nahradiť pochopením Boha? Myslím si, že sme dosť malí a nepatrní na to, aby sme pochopili Boha. Je nad naše poznanie, takže teologické snahy o vysvetlenie, že sú traja a zároveň sú jedno v našom živote predsa nič nezmenia. Viera v Boha je predsa viac. Viera vie prijať veci aj keď im nerozumie, aj keď ich nechápe a to je dôležité.

Tak sa dnes rozprávajme o tom, aký je Boh? Aký je Boh, v ktorého veríš milý brat, milá sestra? Nepýtam sa na to, ako vieš na túto otázku odpovedať podľa slov, ktoré si počul v kostole. Aby ste ma rozumeli, nechcem odpovede typu: Boh je láska..., lebo som to takto čítal na nejakom nápise v kostole. Alebo Boh je večný, pretože takto kresťania o svojom Bohu zvyknú rozprávať. Alebo, že je spravodlivý, lebo tak o tom kázal nejaký farár.

Skúste si sami pre seba zodpovedať túto otázku podľa svojej životnej skúsenosti. Niečo ste s Bohom zažili, máte nejakú skúsenosť, a podľa nej povedzte, čo ste zistili. Aký ten Boh, v ktorého veríte je?

Predstavte si takého starozmluvného Abraháma. Veľa toho o Bohu nevedel, ale na vlastnom živote sa učil, aký Boh naozaj je. Keď uveril jeho zasľúbeniam vybral sa z Cháranu, pretože mu Boh sľúbil krajinu, potomstvo a požehnanie. Putoval po Kannáne a postupne sa naplnilo zasľúbenie o požehnaní. Abrahám zbohatol a mal sa veľmi dobre, mal mnoho služobníctva a majetku. Naučil sa, že je v moci Boha, v ktorého verí, sa postarať o jeho život a materiálne zabezpečenie. Poctivo robím a tento Boh v plnej miere požehná plody mojej námahy. To bolo to, čo zažil a naučil sa o Bohu. Ale vytúžené potomstvo neprichádzalo a s tým prišli aj určité pochybnosti. Zaváhal, nebol si celkom istý, že Boh to slovo dodrží. Inak by nebol splodil syna so Sárinou slúžkou Hagar. Mal pocit, že tomu svojmu Bohu musí pomôcť. Ale nevyplatilo sa. Keď mu dal Boh vytúženého syna, nevedel, čo má robiť s Izmaelom. Ale predsa sa ten starý muž na konci života naučil na tejto skúsenosti, že Bohu nie je nič nemožné. Že uveril Bohu, pre ktorého neplatia ľudské zákony, ani zákony prírody. Keď on skoro na 100 rokov môže ešte splodiť syna a môže mu ho porodiť jeho cez 90 rokov stará manželka.

Myslím si, že odo dňa, keď sa narodil Izák by Abrahám na otázku „aký je Boh?“, odpovedal: „Je na 100% istý, stojí si za slovom, všetko dokáže a nič mu nie je nemožné.“ To je niečo, čo sa nenaučíte z knižky, ani od iného človeka. Ani po 50 kázňach na tému Abrahám nedôjdete k takémuto poznaniu, ako mal tento muž. Vlastná životná skúsenosť je niečo nenahraditeľné.

Ale potom prišla od toho istého Boha požiadavka: Choď a obetuj svojho jediného syna, ktorého miluješ! A Abrahám zrazu vedel, že Boh je žiarlivý Boh, že je nekompromisný, že nedebatuje, že sa nedá obmäkčiť vo svojich rozhodnutiach. Vlastnosti Boha, o ktorých dovtedy ani netušil, ani si ich neuvedomil. A keď na tej hore zažil, ako ho Boh zastavil v ten posledný moment a povedal, že ho iba skúšal, tak sa ten starý muž znova naučil niečo nové. Boh, v ktorého verím, musí byť najdôležitejší v mojom živote. Nič a nikto nesmie stáť pred ním, ani žena, ani deti, ani rodina. Len Boh na prvom mieste a nikto iný. Ani ním zasľúbený môj jediný syn.

Každý moment, ktorý s Bohom zažil mu viac priblížil Boha, v ktorého veril. Toto nie je žiadna biblická teória, to je skutočná životná prax, po ktorej ostávajú navždy hlboko zapísané poznatky.

Ak by ste dnes mali povedať niekomu, aký je váš Boh, ale bolo by to bez všetkých tých teoretických vecí, ktoré sme niekde započuli, čo by ste odpovedali?

Poviete, že Boh je Trojjediný? Ale zažili ste to? Nie, to je vec, ktorú sme sa ako teóriu naučili na konfirmácii, alebo na náboženstve. Alebo odpoviete, Boh je všemohúci. Znie to veľmi pekne, ale je za tým vaša osobná životná skúsenosť? Zažili ste na vlastnej koži, že môže všetko a že mu nikdy nič nie je nemožné?

Také tie naše kresťanské teoretické znalosti znejú z našich úst inak, ako prežité životné situácie, v ktorých sme Boha zažili na vlastnej koži.

Nechcem tým povedať, že je zbytočné venovať sa čítaniu Božieho slova, to určite nie. Každá cesta, ktorá nás vedie k tomu, aby sme poznali Boha, je pre nás prospešná. Veď každým momentom sa k nemu približujeme. Takže znova, aký je Boh, v ktorého veríme? Našiel som na internete 6 odpovedí na našu otázku. Viete aká bola prvá?

Že Boh je pre človeka poznateľný.

Vŕtalo mi v hlave, prečo dali túto odpoveď ako prvú? Je to to najdôležitejšie? Myslím, že pre niekoho, kto sa začne zaujímať o Boha, je to dôležitá vec. Boh sa neskrýva, nechce byť záhadný, ani vzdialený. On chce, aby sme ho hľadali a spoznávali a robí mnoho preto, aby sme mu boli bližší, a aby s nami mohol mať vzťah. Nevydržíme mnoho teoretizovať o Bohu, potrebujeme niečo s Bohom zažiť.

Sú ľudia, ktorí poznajú Boha teoreticky. Dokázali by hodiny rozprávať, robiť prednášky o Bohu. Vedeli by popísať stovky strán o tom, kto je, aký je a ako sa dá poznať. A sú ľudia, ktorí majú s Bohom nejakú skúsenosť, a keď vám ju porozprávajú, pochopíte to omnoho jednoduchšie a ľahšie.

Boh, v ktorého veríme je prístupný. Jeden náš známy by chcel ísť študovať do Ameriky. Má vybavenú a zaplatenú školu, zabezpečené bývanie, auto, školy pre deti. Ale vybaviť si víza na takýto pobyt je beh na dlhé trate. Stojí to množstvo peňazí a je k tomu množstvo papierovačiek. No nič nie je isté. Pred Bohom je to iné. Napriek tomu, že je tak veľký a mocný, tak dôležitý a významný, môžete sa s ním skontaktovať okamžite. Žiadne víza, žiadne žiadosti na audienciu, žiadne podmienky, aby ste sa mohli stretnúť, žiadne čakacie doby na čas, aby niekto tak významný a dôležitý sa mohol stretnúť s niekým tak obyčajným a bežným ako som ja. Ešte aj k takému predsedovi VÚC, či k prezidentovi SR sa dostanete oveľa komplikovanejšie, ako Bohu.

Nemusíte sa prezliekať, nemusíte sa učiť nejakému zvláštnemu vyjadrovaniu, ešte aj s ľuďmi je zložitejšia komunikácia ako s Bohom. S ním komunikujeme aj v myšlienkach. Ak chcete komunikovať s človekom, musíte mu to hovoriť, alebo napísať. To znamená, že náš Boh je prístupný a otvorený.

A ešte tretia a na dnes posledná vec.

Boh je Stvoriteľ.

Je to niekto, kto stvoril všetko to, čo sa my ľudia už tisícročia snažíme pochopiť a poznať.

Tento týždeň sme premietali film v Kysaku. Na jednom počítači sa pokazil výstup a nechcel sa prepojiť s projektorom a v Trebejove išiel pre zmenu obraz, ale nefungoval zvuk. Tie počítače sú už tak zložité, že to jednoducho už neviem ovládať a opravovať. Ale nejaký človek to musel vymyslieť. Takže sme v globále veľmi šikovní a chytrí. No stále sme nepochopili ako funguje svet a všetko Božie dielo.

Len jeden príklad z tohto týždňa. Vo vedeckom časopise uverejnili vedci, že našli v Maroku ľudské pozostatky človeka, ktoré dokazujú, že človek je starší o 100 000 rokov ako sa pôvodne myslelo a zrejme sme sa nevyvinuli na jednom mieste, ako to tvrdí vedecká hypotéza. Vo veciach, v ktorých sme už dávno mali jasno, zrazu jasno vôbec nemáme.

Tak to chodí s našim ľudským poznaním. Ale všetko to, čo tu my ľudia neprestajne skúmame a objavujeme, niekto dávno pred nami preskúmal, pochopil a stvoril. Taký je náš Boh.

Poznáte ho takto bratia a sestry?

 

AMEN

Pokračujeme budúci týždeň.

 

Piesne: (182); 184; 386;315; A 46; 656/4

Texty: Iz 6,1-8; Sk 2,24-35; Mt 28,16-20; Ž 145,1-13

 

config
f m

Podcast - kázne

Podcast kanál

Kalendár udalostí

apríl 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Nasledujúce udalosti

štvrtok - 12. apr 2018 17:00 Trebejov
Biblická hodina
štvrtok - 12. apr 2018 18:15 Drienovská Nová Ves
Biblická hodina
piatok - 13. apr 2018 17:15 Obišovce
Mládež
sobota - 14. apr 2018 17:15 Kysak
Fusion
nedeľa - 15. apr 2018 09:30 Obišovce
2. po Veľkej noci